profil

Co jest gwarancją ludzkiego szczęścia?

drukuj
poleca 87% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Ludzie na przestrzeni wieków ciągle dążyli do szczęścia. Czym wobec tego jest szczęście? Dlaczego wszyscy go poszukują bez względu na wiek, wykształcenie, pochodzenie społeczne, miejsce zamieszkania, narodowośc.
Na Ziemi mieszka ponad 6 mld. ludzi i jest prawie tyle samo odcieni szczęścia na tej planecie. Wystarczy zapytać kogokolwiek, co to jest szczęście? czy był lub jest szczęśliwy? czy mozna o nim powiedzieć, że jest szczęściarzem? Nie wszyscy umieją od razu odpowiedzieć na te pytania. Dopiero po dłuższej chwili zastanowienia przedstawiają swoją koncepcję, swoje zdanie, swój wzór szczęścia. Dla jednych jest to osiągnięcie jakichś rzeczy materialnych, dla innych osiągnięcie celu, spokoju wewnętrznegolub usunięcie przeszkody. Dla bezrobotnego będzie to znalezienie pracy, dla głodnego-uzyskanie pożywienia, dla więźnia-wolnośc.
Szczeście to również uczucie zadowolenia, upojenia, radości, szczęśliwośc, to wszystko, co wywołuje ten stan.
Od niepamiętnych czasów ludzie chcieli zdobyć i posiąśc tajemnice szczęścia, szukali "kwiatu szczęścia" bądź innych, w zalezności od epoki, jego atrybutów. Szukali także miejsc, w których znaleźliby te atrybuty i byliby szczęśliwi (eden i Eldorado). Szczęście było opisywane w bajkach i basniach. Każdy może dowolnie interpretować szczęście i poszukiwać go w różnych miejscach.
Jak można osiągnąć szczęście? Każdy zapytany o to człowiek odpowiedziałby inaczej. Jedni uważają, że można je osiągnąć sumienną pracą inni, że gromadzeniem majątku, a jeszcze inni, że poprzez walkę o swoją pozycję, o coraz wyższe szczeble hierarchii, zachowując dobre zdrowie. Jednemu człowiekowi potrzeba do szczęścia mniej, innemu więcej.
Do szczęścia różnym ludziom potrzebne są różne czynniki. Wśród nich najczęściej jednak wymienia się: zdrowie, urodę, majątek, zdolności, wolność, przyjaźń , miłośc, rodzinę, prace itp. Są to rzeczy, które maja pozytywny udział w szczęściu i przyczyniaja się do niego.
Niekiedy zdarza się, że to druga osoba potrzebna jest do szczęścia. Przez to, ze istnieje, że jest taki jaki jest i robi to co robi np: chłopak, mąż, przyjaciel czy przyjaciółka. Mog ato być również całe grupy społeczne, do których przynalezymy. Wszyscy pragną takiego szczęścia, jakie odpowiada ich wyobrażeniom o nim.
Występują również na świecie czynniki będące przeszkodami w drodze do szczęścia. Wielu ludzi nie odczuwa szczęścia, ponieważ nie czuje się bezpiecznie chodząc ulicami miasta, czy mieszkając w danym państwie. Myślę, ze również nie byłabym szczęśliwa i radosna, chodząc i mieszkając gdzieś, gdzie nie jestem lubian i dobrze traktowana. Najczęściej w szczęściu przeszkadza choroba, śmierć bliskich, klęski dotykające ojczyznę i naród, straty i poniżenia. Przeszkody te są krótkotrwałe i działają wtedy, gdy się pojawiają. Różni ludzie odbierają i odczuwają je róznie. Dla wielu ludzi szczęście oznacza brak wojen i konfliktów na świecie. Ludzie byliby szczęśliwi, gdyby nie było zatargów i nieporozumień. Chyba każdy z nas czułby się szczęśliwy mieszkając na ziemi, gdzie wszyscy ludzie sie kochają, gdzie nie ma upokorzeń i wojen.
Pojęcie szczęścia także zalezy od wieku człowieka, jego doświadczenia życiowego i stopnia rozwoju intelektualnego. Jedni ludzie uważają, ze byli w dzieciństwie, inni, że w czasie, gdy byli młodzi, lub, ze będą szczęśliwi, kiedy dożyją póxnych lat. Ludzie starzy często twierdzą, ze sa szczęśliwi, bo udało im siegodnie przezyć swe życie, doczekać wnuków i prawnuków.
Szczęście jednych bywa niepodobne do szczęścia drugich. Zależy to od warunków, w jakich żyją, od różnych okoliczności, ale chcą niezmiennie szczęście osiągnąć.
Podsumowując te rozważania dochodze do wniosku, że nie ma jednolitej gwarancji ludzkiego szczęścia. Dla każdego jest ona inna i dlatego trudno mi mówić o szczęściu na przykładzie ogółu ludności świata. Jednego jestem pewna, szczęśliwy może być każdy człowiek, tylko szczęście każdego ma inny wymiar.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
27.7.2006 (12:19)

bardzo fajna praca mam nadzieje ze dostane za nia 5 heh

27.7.2006 (12:19)

kurfa mam ją od nowa przepisać jest troche chaotyczna i zmieniam jej ocene

27.7.2006 (12:19)

Praca dość dobra ale zbyt mało prawie w ogóle nie napomknołaś na temat dzieł literackich z mało słownictwa związanego z rozrawką:( ale pisz tak dalej a gdzieś zajdziesz:)

Gramatyka i formy wypowiedzi