profil

Liberalizm

poleca 53% 21 głosów

rzecz. m

  1. kierunek polityczny i społeczny, głoszący, że tylko ograniczenie do minimum wpływu państwa na obywateli oraz ich swobodna działalność w sensie ekonomicznymi społecznym jest gwarancją rozwoju państwa.
  2. pogląd zakładający otwarty, tolerancyjny stosunek wobec poglądów innych ludzi.

 

(w zn. 1.) W czasie wyborów parlamentarnych niewielką liczbę głosów otrzymały partie głoszące zasady liberalizmu (D. lp) w kwestiach społecznych i gospodarczych.

(w zn. 2.) Pan Nowak jest wychowawcą klasy Bartka i uważa, że każdy uczeń ma prawo do noszenia dowolnego stroju, nawet bardzo dziwacznego. Liberalne poglądy wychowawcy nie podobają się dyrektorowi szkoły, który uważa, że nie można pozwolić na tak daleko idący liberalizm (M. lp, ident. w B. lp), ponieważ ciągłe sprzyjanie wszelkim gustom młodzieży ma wpływ na proces wychowawczy.

Pochodzenie:

liberalny – związany z liberalizmem, tolerancyjny, wyrozumiały,
liberał – ktoś odznaczający się liberalnymi poglądami, pojęcie odnosi się zwykle do polityków – zwolenników liberalizmu (w zn. 1.).

Źródło Słowo pochodzi z języka łacińskiego, liberalis – wolnościowy, liber – wolny, swobodny. Dzięki związkom z łaciną do dziś w wielu językach europejskich słowo wolność brzmi podobnie, np.: ang. liberty, franc. liberté, wł. libertà.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Liberalizm