profil

"Reportaż z podróży"

poleca 85% 135 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W swoję ostatnią podróż wybrałem się do Ciechocinka , Nieszawy i Torunia . Są to mi miejsce bardzo bliskie , gdyż pochodzę z tamtych rejonów czyli województwa kujawsko - pomorskiego .
Historia Nieszawy jest niezwykła , gdyż jej obecne położenie nie jest pierwszym . Początkowo Nieszawa leżała naprzeciw Torunia , na lewym brzegu Wisły . Oba miasta konkurowały ze sobą , aż do czasu , gdy Torunianom udało się doprowadzić do likwidacji Nieszawy i przeniesienia jej w obecne miejsce , a tu już nigdy nie zagroziła ani Toruniowi ani Włocławkowi . Parę kilometrów od Nieszawy jest Ciechocinek . To miasto uzdrowiskowe . Początkowo było to uzdrowisko sezonowe . Dopiero po roku 1945 Ciechocinek rozrósł się i stał się dużym uzdrowiskiem . Leczą tu solanką , której złoża są pod Ziemią i borowiną . Jak się przekonałęm nastrój tego miejsca jest specyficzny i chwilami legendarny . Niepodzielnie króluje tu muzyka dancingowa i disco polo . Przechodząc po parkach i ulicach często spotykałem kuracjuszy . Muszę przyznać , że jest gdzie spacerować i co oglądać . Odwiedzilem każdą z trzech tężni i każdy z trzech parków . W tym ten największy zdrojowy z pijalnią wód . Poza tym znajdują się w nim takie atrakcje jak muszla koncertowa , fontanna z żabką , fontanna z „ Jasiem i Małgosią " , staw po którym pływają czarne łabędzie , klatka z pawiami i kaczkami , korty tenisowe . Podobno od przybytku głowa nie boli , ale ten park zrobił na mnie ogromne wrażenie ilośćią wcześniej wymienionych atrakcji . Inny z parków , do których zawitałem to park sosnowy . Stwarza on wrażenie lasu iglastego . Kolejny park to Park Tężniowy .
Będąc w Ciechocinku koniecznie musiałem przejść się ulicą – deptakiem Nieszawską . Po prawej stronie ciągnie się trawnik , a na nim dywany kwiatowe . Po lewej stronie stoi figura Matki Boskiej Ciechocińskiej otoczona kwiatami i kaskadą wodną . Zobaczyłem także Fontannę Grzybek . Leje się z niej solanka , gdyż pod nią znajduje się jej źródło . Niedaleko „ Grzybka " ujrzałem skwer z pomnikiem poświęcony R . Trauguttowi . Następnie udałem się w 2 kilometrowy spacer nad Wisłę . Usiadłem nad brzegiem w cieniu i patrzyłem na masy wody płynącej ku morzu . Ach jaki to był piękny widok ... No ale czas mnie gonił i szybko udałem sie do pobliskiej miejscowości Raciążek . Znajdują się tu ruiny zamku zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego . Poza tym ze wzgórza zamkowego widać panoramę Ciechocinka i Torunia . Kolejny piękny widok ... Następnie zajechałęm na Bulwar Filadelfijski i zacząłem zwiedzać Starówkę Torunia . Najpierw pokonałęm ul . Szeroką aż do rynku nowego miasta . Po drodze minąłem rynek starego miasta z ratuszem i pomnikiem M . Kopernika . W ratuszu znajduje się muzeum , które , a jak , również zwiedziłem . Później wdrapałem się na wieżę , z której rozciąga się widok na Toruń . Kolejnym ,, przystankiem " były ruiny zamku krzyżackiego , który zburzyli mieszczanie ok . roku 1450 .Będąc w Toruniu koniecznie musiałem zwiedzić dom , w którym urodził się najsłynniejszy obywatel tego miasta Mikołaj Kopernik . Niewątpliwie kolejną rzeczą kojarzącą się z Toruniem są słynne „ pierniki toruńskie " . Posmakowałem tych wyrobów , których rodzajów jest oczywiście bardzo dużo . Potem szybko udałem się do hotelu . Następnego dnia w drodze powrotnej ,, zachaczyłem " o miejscowośc Brzoza Toruńska . Doszedłem tam do torów kolejowych w kierunku Łodzi . Tu w roku 1980 doszło do katastrofy kolejowej , w której zginęło kilkadziesiąt osób . Teraz stoi tu pomnik upamiętniający to wydarzenie . Zapaliłem więc pamiątkową świeczkę [*] ...
Kujawy i Pomorze to ciekawy regiony Kraju . Znajduje się tu dużo miejscowości i miejsc godnych zobaczenia . Niedaleko jest Golub – Dobrzyń , Wenecja , czy Biskupin , Grudziądz , Chełmno , Gniew , Nowe . Dużo tu lasów i jeziorek polodowcowych . Warto tu spędzić więcej czasu . Ja niestety musiałem szybko wracać , ale Was zachęcam do poznania tych regionów .

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty