profil

Prawa dziecka

poleca 83% 726 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Prawa dziecka
Każdy człowiek ma swoje prawa, normy, które go chronią i pozwalają funkcjonować w społeczeństwie, państwie.
Prawa mamy również my - dzieci, młodzież, czyli wszyscy, którzy nie ukończyli 18 roku życia.
Nie jesteśmy własnością Rodziców.
Jesteśmy młodymi ludźmi, którzy oczekują szacunku i godnego traktowania przez Dorosłych.
Czasami Dorośli nie zdają sobie z tego sprawy lub po prostu zapominają, że my też jesteśmy ludźmi, że czujemy i bardzo łatwo nas jest skrzywdzić, zranić.
Aby uniknąć podobnych sytuacji niezbędna jest znajomość własnych praw, praw dziecka, które pozwolą nam godnie i z szacunkiem żyć.
Obrońcą praw dziecka jest Marek Henryk Michalak – pedagog specjalny, działacz społeczny, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Rzecznik Praw Dziecka od 25 lipca 2008. Prawa dziecka zostały natomiast utworzone w 1989r.

My dzieci mamy obowiązek znajomości swoich praw mamy o nich przypominać swoim rodzicom, bo oni czasem nie biorą ich na poważnie lub kpią z nich, lecz mamy prawo się nimi bronić w trudnych sytuacjach. Nikt nas nie bierze na poważnie, bo jesteśmy dziećmi, lecz to tak nie powinno być jesteśmy ludźmi, lecz młodymi do Pitero po ukończeni 18 roku życia staniem się dorosłymi ludźmi mającymi prawo do podejmowania własnych decyzji i nikt nie ma prawa nam zabronić robić tego, co pragniemy. Mamy prawo do:
1. Wychowania Sie w rodzinie oraz adopcji - Każde dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie. Nie może ono zostać oddzielone od rodziców wbrew ich woli (z wyjątkiem, gdy oddzielenie jest konieczne ze względu na dobro dziecka). Gdy każde z rodziców mieszka oddzielnie sąd podejmuje decyzję o miejscu zamieszkania dziecka. Dziecko może utrzymywać regularne kontakty z rodzicem, z którym nie mieszka. Rodzice mają obowiązek zapewnić dziecku warunki do życia i rozwoju oraz opiekować się nim do chwili skończenia 18 lat. W razie, gdy dziecko nie ma rodziców może zostać zaadoptowane, umieszczone w domu dziecka lub w rodzinie zastępczej.
2. Oświaty i nauki -Każde dziecko ma prawo do nauki. Nauczanie podstawowe jest obowiązkowe i bezpłatne, więc każdy może z niego korzystać. W szkołach wyższych (gimnazjum, liceum, itp.) można zdobyć pomoc finansową od państwa, czyli tzw. stypendium. Nauka jest ukierunkowana w zależności od zdolności dziecka. Szkoła przygotowuje dziecko do dorosłego życia. Dziecko ma obowiązek nauki do 15 roku życia, później może pracować, ale nie może być to ciężka praca.
3. Obrony zdrowia i opieki medycznej - mamy prawo do prawidłowego rozwoju w radze, jakich kolwiek uszkodzeń ciała możemy się zgłosić do lekarza, specjalisty w zależności od stanu zdrowia.
4. Dostępu do informacji - najczęściej są to informacje dotyczące naszego pochodzenia, bo nie każde dziecko zna swą przeszłość opiekunowie mają obowiązek nas poinformować o naszej prawdziwej rodzinie.
5. Ochrony przed wyzwiskami i poniżającym traktowaniem - pomimo naszych prób, upomnień koledzy nas dalej wyzywają mamy prawo zgłośnić to rodzicom, nauczycielom, ponieważ takie agresywne zachowanie może prowadzić do poważnych konflikcie (bójek) czasem takie zachowanie kończy Sie pobytem w szpitalu z tragicznym końcem. Więc nie należy ryzykować utratą życia.
6. Prywatności- mamy prawo do sekretów, tajemnic rodzice nie maja prawa do czytania naszych listów, wiadomości chyba, że sami udzielimy zgodne na przeczytanie treści. Mamy prawo do życia prywatnego.
7. Równości- każde dziecko ma równe prawa nie możemy być traktowani inaczej niż inni nawet, jeśli różnimy się wiekiem mamy równe prawa należy o tym pomięta.
Tych praw jest wiele więcej dla naszego bezpieczeństwa jednym z najważniejszych punktów jest prawo do popełniani własnych błędów często jesteśmy karani za złe uczynki, lecz tak nie powinno być dzięki takim sytuacjom uczymy się na własnych błędach mamy prawo podejmować decyzje zależące od naszej przyszłości.
Prawa dziecka są nam potrzebne do godnego życia wraz z rówieśnikami dzięki nim możemy się godnie wychowywać, mamy prawo do własnego zdania każde dziecko powinno się tak wychowywać, lecz nie każde może należy, więc dzielić się tym, co się ma.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
2.4.2011 (08:17)

bardzo ciekawa i sensowna wypowiedź :)
pewnie osoby, którym będzie to potrzebne będą równie zadowolone jak te, które dla własnej przyjemności poczytają o prawach dziecka, bo w gruncie wszystkiego mają i do tego prawo :)

26.9.2010 (13:19)

mam nadzieje że wam się to przyda :D

Formy wypowiedzi