profil

Rozmnażanie bezpłciowe

poleca 84% 1748 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

ROZMNAŻANIE BEZPŁCIOWE

podział komórki - (bakteria, pantofelek,pierwotek) prowadzi do powstania dwóch identycznych jak komórka macierzysta organizmów potomnych które przed rozpoczęciem podziału dorastają do wielkości komórki macierzystej

pączkowanie - (parzydełkowce, stułbia) polega na oddzieleniu się od organizmu macierzystego małego zgrubienia zwanego pączkiem, który rozpoczyna samodzielne życie. Jeśli pączek nie oddzieli się od organizmu rodzicielskiego i powstają kolejne pączki prowadzi to do utworzenia koloni (koralowce)

fragmentacja plechy - (glony, grzyby, porosty) organizm macierzysty rozpada się na kawałki z których rozwijają się nowe organizmy zarodniki - (grzyby, mszaki, paprotniki) zarodniki powstają w zarodni. Zarodnie występują na szczycie bezlistnej łodyżki (u mszaków) lub na liściach (u paprotników). Zarodniki są to komórki, które mogą długo przetrwać w niekorzystnych warunkach środowiskowych. W sprzyjających warunkach tzn. w odpowiedniej temperatury i wilgotności, rozwijają się i powstają z nich organizmy potomne.

rozłogi - wydłużone pędy płożące się tuż nad powierzchnią ziemi. Zakorzeniają się w węzłach i wyrastają, tworząc nowe rośliny. Po obumarciu rośliny macierzystej lub oderwaniu się od niej stają się samodzielnymi roślinami ( np. poziomki)

kłącza - pędy o nieograniczonym wzroście, dzieląc kłącze można można rozmnażać rośliny z kłączy rozmnaża się rabarbar, konwalia i wiele traw.

bulwy - gromadzą substancje zapasowe np. ziemniak. Tak zwane oczka na bulwie to pączki boczne.

cebule - skrócone pędy z mięsistymi liśćmi, gromadzącymi substancje zapasowe (np. u tulipana, krokusa, cebuli uprawnej)

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata