profil

Kwaśny deszcz

poleca 85% 138 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kwaśny deszcz

Historia kwaśnych deszczy.

W przeszłości deszcze, padające w Europie, były czyste. Teraz woda deszczowa jest zanieczyszczona przez ogromne ilości spalonego przez nas węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego. Symbolem skażenia środowiska stały się tzw. „kwaśne deszcze”. Są one rezultatem zanieczyszczenia powietrza substancjami, które reagując z parą wodną i wodą z opadów atmosferycznych tworzą kwasy. Główny udział w tworzeniu kwaśnych deszczy mają dwutlenek siarki i tlenki azotu emitowane przez przemysł, elektrownie cieplne, transport i rolnictwo. Woda zawarta w chmurach, przepływająca ponad fabrykami, nasyca się wyrzucanymi w powietrze substancjami chemicznymi.
Kwaśny deszcz jest popularnym sposobem nazywania całego zakresu efektów - kwaśnych opadów. Kwaśne opady to kwaśne zanieczyszczenia powietrza, które mogą znajdować się w kwaśnym deszczu, ale mogą również występować w postaci kwaśnej mgły lub śniegu.
Kwaśne deszcze powstają głównie na obszarach, gdzie atmosfera jest narażona na
długotrwałą emisję dwutlenku siarki i tlenków azotu, zarówno ze źródeł naturalnych, np. czynnych wulkanów, jak również sztucznych - spaliny powstające w wyniku spalania zasiarczonych paliw - węgla brunatnego i kamiennego.
Dzięki wysiłkom w zakresie zmniejszenia stopnia zanieczyszczenia kraje bogate potrafiły zmniejszyć emisję tego gazu, rośnie ono natomiast krajach biednych. Stężenie dwutlenku węgla jest uzależnione od położenia miasta. Miasta położone na półkuli północnej znajdują się na czele listy zagrożonych tym typem zanieczyszczeń.


Ochrona przed kwaśnymi deszczami

Świadomość problemów ochrony środowiska stale wzrasta. Na łamach prasy i innych środków masowego przekazu te sprawy zajmują coraz więcej miejsca. Problemy związane z zagrożeniami wynikającymi z niszczącej działalności człowieka znajdują się w centrum uwagi wielu krajów. Poprawę sytuacji może przynieść :
- oszczędniejsze zużywanie energii
- ograniczenie produkcji samochodów
- budowanie ekologicznych fabryk
- wytwarzających mniej zanieczyszczeń.
W związku z tym w wielu krajach specjaliści pracują nad rozwojem i wykorzystaniem energii słonecznej i wiatrowej.
Zagrożenia atmosfery i całego środowiska cały czas trwa. Dlatego niezbędna jest ścisła kontrola i przestrzeganie przyjętych zasad ochrony zagrożonego środowiska naturalnego, aby zapewnić naszej atmosferze „przyszłość bez problemów”.


Wpływ kwaśnych deszczy na środowisko.
Ludzie
W rejonach, gdzie środowisko naturalne jest silnie skażone, wdychamy mieszaninę gazów takich jak dwutlenek siarki i tlenki azotu, które szkodzą naszym płucom. Odnosi się to do ludzi żyjących w pobliżu fabryk, a także do mieszkańców miast o dużym ruchu ulicznym. Wyżej wymienione gazy w kontakcie z drobinami pyłów mogą wywoływać u ludzi choroby dróg oddechowych.

Rośliny

Rośliny także mogą chorować na skutek działania dwutlenku siarki lub kwasu siarkowego. Wówczas rosną wolniej i łatwiej ulegają uszkodzeniom. Szczególnie wrażliwe są tu drzewa szpilkowe. Obumieranie tych właśnie drzew jest w pobliżu okręgów przemysłowych i wielkich miast. Prądy powietrza mogą przenosić chmury szkodliwych gazów nawet na odległość tysięcy kilometrów. Spadają one później na ziemię w postaci tzw. kwaśnych deszczów.

Budowle

Wiele budynków i pomników jest zrobionych z kamienia zawierającego wapno, takiego jak piaskowiec, wapień lub marmur. Wapno neutralizuje kwaśny deszcz, ale w końcu zostaje zużyte. Wtedy kamień traci naturalną odporność a budynek lub pomnik zaczyna ulegać zniszczeniu. Posągom kamiennym odpadają części, ściany domów pękają i grożą zawaleniem.
Kwaśny deszcz niszczy niektóre spośród naszych największych zabytków historycznych. Starożytne świątynie na Akropolu w Atenach przetrwały tysiące lat; teraz te piękne budowle zaczynają ulegać erozji. To samo dzieje się ze średniowiecznymi budowlami Krakowa w Polsce.
Współczesne budynki, wykonane z innych materiałów (np. z żelbetu), również są niszczone przez kwaśne deszcze, choć w wolniejszym tempie. Beton zaczyna się kruszyć a stalowe pręty zbrojenia rdzewieją. Remontowanie budynków, uszkodzonych w wyniku skażenia środowiska w Europie, kosztują ogromne sumy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty