profil

Położenie, surowce mineralne i ukształtowanie powierzchni Polski

drukuj
satysfakcja 44 % 119 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1.Położenie, granice i obszar Polski
Polska leży w środkowej Europie, przebiegają przez nią ważne szlaki komunikacyjne, położenie jej jest zatem korzystne ponieważ łączy bogate państwa zachodniej Europy z zasobnymi w surowce państwami wschodniej Europy. Współczesne granice Polski zostały ustanowione po I wojnie światowej. W przeszłości granice naszego kraju często się zmieniały. Każdy kraj nadmorski ma dokładnie wyznaczoną granice swej strefy ekonomicznej na morzu. Strefa ekonomiczna Polski obejmuje obszar ok. 22,5tys km2. w obrębie swojej strefy ekonomicznej kraj ma prawo do przeprowadzania badań i eksploatacji zasobów naturalnych jakimi są zarówno bogactwa mineralne jak i organizmy występujące w wodach. Kraj ma pełną władzę jeśli chodzi o budowę i użytkowanie sztucznych wysp i innych konstrukcji morskich. Pod względem obszaru Polska w Europie ma 9 miejsce a na świecie 69. Terytorium Polski wynosi w przybliżeniu 323 tys. km2
A obszar lądowy wynosi ~312 tys. km2. Najwyższym punktem jest tatrzański szczyt Rysy 2499m.n.p.m.Najniższy punkt mieści się na Żuławach Wiślanych – Raczki Elbląskie –1,8m.p.p.m.

2.Ukształtowanie powierzchni

Powierzchnia kraju obniża się w kierunku północno zachodnim. Jest to kraj wybitnie nizinny. 75% powierzchni państwa zajmują obszary poniżej 200m.n.p.m. Średnia wysokość to 173m.n.p.m. Charakterystyczną cechą ukształtowania powierzchni kraju jest pasowy układ rzeźby: pas pobrzeży, pojezierzy, nizin środkowopolskich, wyżyn, kotlin podkarpackich, gór.

3.Surowce mineralne

Surowce mineralne dzieli się na energetyczne i chemiczne, metaliczne oraz skalne. Polska należy do krajów dość zasobnych w surowce. Znajdują się na jej terytorium bogate złoża węgla kamiennego i brunatnego, olbrzymie soli kamiennej i surowców skalnych, bardzo duże – rud miedzi, torfu i siarki. Są niewielkie zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego. Złoża rud żelaza , choć znaczne są trudno dostępne.
Węgiel kamienny – Zagłębie Górnośląskie, Lubelskie i Dolnośląskie
Węgiel brunatny – Bełchatów, Konin, Turoszow, Legnicz i Poznań-Gostynia
Polska jest krajem zasobnym w energię geotermiczną, jednak nie wykorzystuje się jej na dużą skalę 2/3 pow
Sól Kamienna – Kujawy, TarnówPrzydatna praca? Tak Nie
Komentarze (8) Brak komentarzy
15.9.2011 (14:24)

to guwno jest okropne

27.7.2006 (14:27)

Krótko zwizle i na temat

27.7.2006 (14:26)

treść jest dobra ale zawiera za mało informacji,brakuje też mapy która by pokazywała gdzie znajdują się poszczególne surowce mineralne.