profil

Położenie, surowce mineralne i ukształtowanie powierzchni Polski

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-04
poleca 82% 1807 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Położenie, granice i obszar Polski
Polska leży w środkowej Europie, przebiegają przez nią ważne szlaki komunikacyjne, położenie jej jest zatem korzystne, ponieważ łączy bogate państwa zachodniej Europy z zasobnymi w surowce państwami wschodniej Europy. Współczesne granice Polski zostały ustanowione po I wojnie światowej. W przeszłości granice naszego kraju często się zmieniały. Każdy kraj nadmorski ma dokładnie wyznaczoną granice swej strefy ekonomicznej na morzu. Strefa ekonomiczna Polski obejmuje obszar ok. 22,5 tys km2. W obrębie swojej strefy ekonomicznej kraj ma prawo do przeprowadzania badań i eksploatacji zasobów naturalnych, jakimi są zarówno bogactwa mineralne, jak i organizmy występujące w wodach. Kraj ma pełną władzę jeśli chodzi o budowę i użytkowanie sztucznych wysp i innych konstrukcji morskich. Pod względem obszaru Polska w Europie ma 9 miejsce a na świecie 69. Terytorium Polski wynosi w przybliżeniu 323 tys. km2

A obszar lądowy wynosi ~312 tys. km2.

Najwyższym punktem jest tatrzański szczyt Rysy 2499 m.n.p.m.

Najniższy punkt mieści się na Żuławach Wiślanych – Raczki Elbląskie –1,8 m.p.p.m.

2. Ukształtowanie powierzchni
Powierzchnia kraju obniża się w kierunku północno-zachodnim. Jest to kraj wybitnie nizinny. 75% powierzchni państwa zajmują obszary poniżej 200 m.n.p.m. Średnia wysokość to 173 m.n.p.m. Charakterystyczną cechą ukształtowania powierzchni kraju jest pasowy układ rzeźby: pas pobrzeży, pojezierzy, nizin środkowopolskich, wyżyn, kotlin podkarpackich, gór.

3. Surowce mineralne
Surowce mineralne dzieli się na energetyczne i chemiczne, metaliczne oraz skalne. Polska należy do krajów dość zasobnych w surowce. Znajdują się na jej terytorium bogate złoża węgla kamiennego i brunatnego, olbrzymie soli kamiennej i surowców skalnych, bardzo duże – rud miedzi, torfu i siarki. Są niewielkie zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego. Złoża rud żelaza , choć znaczne są trudno dostępne.
Węgiel kamienny – Zagłębie Górnośląskie, Lubelskie i Dolnośląskie
Węgiel brunatny – Bełchatów, Konin, Turoszow, Legnicz i Poznań-Gostynia
Polska jest krajem zasobnym w energię geotermiczną, jednak nie wykorzystuje się jej na dużą skalę 2/3 pow
Sól Kamienna – Kujawy, Tarnów

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (6) Brak komentarzy

Krótko zwizle i na temat

treść jest dobra ale zawiera za mało informacji,brakuje też mapy która by pokazywała gdzie znajdują się poszczególne surowce mineralne.

praca jest zajebista! to wlasnie bylo mi potrzebne!

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata