profil

"Bema pamięci żałobny rapsod'' Opracowanie

drukuj
poleca 87% 101 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Generał Józef Bem-bohater powstania listopadowego , nie mający uroczystego pogrzebu.
Rapsod- pieśń bohaterska wygłaszana przez wędrownych śpiewaków zwanych rapsodami.


W tytule występuje inwersja -przestawny szyk wyrazów w zdaniu.

W pierwszej strofie opisana jest śmierć Bema. Pogrzeb odbywa się w formie ceremoniału, który odbywa się według pewnego schematu. Pojawia się miecz, który przyozdobiony jest zielonym wawrzynem (pogrzeb rycerza średniowiecznego).Atrybuty rycerza: sokół, koń, który podrywa stopę jak tancerz -porównanie. Temu wszystkiemu towarzyszą proporce wiejące (tutaj pojawia sie ruch- dynamika), których jest tak dużo jak wojsko w namiocie. Pojawiają się trąby długie, które łgają(personifikacja- nadanie przedmiotom cech ludzkich), sztandary (na cześć rycerza)

W drugiej strofie pojawiają się panny żałobne z podniesionymi rękami niosące zboże, drugie zaś niosą gliniane dzbanki na znak smutku po rycerzu, a inne je tłuką. Odgłos upadającyh naczyń pogłebia żal i smutek za zmarłą osobą.


W strofie trzeciej zaś idą chłopcy bijąc w topory błękitne (w celu oddania hołdu), w tarcze , które są rude od świateł. Pojawia się dym i włócznie wysokie które sięgają aż do nieba.


W strofie czwartej rzeczywistość zmienia się. Pojawiają się chorały, które śpiewane były na cześć rycerza
a wszystko to dzieje się nocą.

W strofie piątej wędrownicy zbliżają się do swojego celu, zmieniają się barwy
''Nie znajdzie ludzkośc sposobu na śmierć'' nie da się oszukać losu kto ma umrzeć i tka umrze

W strefie szóstej opisane są wartości uniwersalne.ktore pomimo śmierci generała nie umarły.To wolość , walka o ojczyznę. Dostrzegamy również mury zniewolenia które świadczą o Polsce. Idea nie umiera tylko zostaje i przekazuje się ja pokoleniu.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury