profil

"Bema pamięci żałobny rapsod'' opracowanie.

drukuj
poleca 83% 765 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Generał Józef Bem - bohater powstania listopadowego , nie mający uroczystego pogrzebu.

Rapsod - pieśń bohaterska wygłaszana przez wędrownych śpiewaków zwanych rapsodami.

W tytule występuje inwersja - przestawny szyk wyrazów w zdaniu.

W pierwszej strofie opisana jest śmierć Bema. Pogrzeb odbywa się w formie ceremoniału, który odbywa się według pewnego schematu. Pojawia się miecz, który przyozdobiony jest zielonym wawrzynem (pogrzeb rycerza średniowiecznego). Atrybuty rycerza: sokół, koń, który podrywa stopę jak tancerz - porównanie. Temu wszystkiemu towarzyszą proporce wiejące (tutaj pojawia się ruch - dynamika), których jest tak dużo jak wojsko w namiocie. Pojawiają się trąby długie, które łgają (personifikacja- nadanie przedmiotom cech ludzkich), sztandary (na cześć rycerza)

W drugiej strofie pojawiają się panny żałobne z podniesionymi rękami niosące zboże, drugie zaś niosą gliniane dzbanki na znak smutku po rycerzu, a inne je tłuką. Odgłos upadającyh naczyń pogłebia żal i smutek za zmarłą osobą.

W strofie trzeciej zaś idą chłopcy bijąc w topory błękitne (w celu oddania hołdu), w tarcze , które są rude od świateł. Pojawia się dym i włócznie wysokie które sięgają aż do nieba.

W strofie czwartej rzeczywistość zmienia się. Pojawiają się chorały, które śpiewane były na cześć rycerza
a wszystko to dzieje się nocą.

W strofie piątej wędrownicy zbliżają się do swojego celu, zmieniają się barwy "Nie znajdzie ludzkość sposobu na śmierć" nie da się oszukać losu kto ma umrzeć i tka umrze"

W strofie szóstej opisane są wartości uniwersalne, które pomimo śmierci generała nie umarły. To wolność, walka o ojczyznę. Dostrzegamy również mury zniewolenia które świadczą o Polsce. Idea nie umiera tylko zostaje i przekazuje się ja pokoleniu.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
7.3.2011 (19:27)

nic nie warte

16.11.2008 (15:06)

za mało koknretów , ale coś tu jest

20.1.2007 (13:08)

tekst lipny. Nic z niego nie wiadomo. Nic sie niczego nie trzyma. Wszystko pisane jakims dziwnym jezykiem. osoba ktora pisala ten tekst chyba nie jest najlepsza z jezyka plskiego. chyba najgorszy tekst na sciaga pl. Same błedy...np. w strefie szóstej( zamiast strofie szóstej). Bez zastanowienia -1

Teksty kultury