profil

Charakterystyka Lotty i Wertera.

poleca 85% 145 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Charakterystyka Lotty i Wertera


Werter jest tytułowym i głównym bohaterem powieści Johana Goethego pt.: "Cierpienia młodego Wertera" jego cechy charakteru i usposobienia czynią go idealnym wzorem człowieka z epoki romantycznej.
Werter pochodzi z mieszczaństwa, co jest dla niego jednym z powodów ciągłych upokorzeń, bólu i cierpień.
Główny bohater powieści zazwyczaj ubrany był w błękitny frak, a pod nim nosił żółtą kamizelkę. Kiedy utwór stał się bardzo popularny to strój Wertera nosili wszyscy mężczyźni chcąc się do niego jak najbardziej upodobnić. Werter jest człowiekiem uczuciowym i niezwykle wrażliwym. Kiedy zakochuje się w Lotcie nie liczy się dla niego nic innego niż miłość do ukochanej. Uczucie to opanowuje go całego, staje się mu oddany i poświęca cały swój czas tylko i wyłącznie ukochanej. Przy niej jest szczęśliwy , a radość ogarnia każdą cząstkę jego ciała.
Jak wygląda bohaterka w oczach Wertera?
Bije od niej niebiański urok.Ma piękna figurę . Jest wrażliwa , uczuciowa , czyta romanse . Werter bardzo kocha swoją ukochaną , który nie mogąc jej zdobyć , popełnia samobójstwo. Lota bardzo kocha Wertera , lecz jest zaręczona z Albertem i to jego wybiera na swojego męża. Jej przykładem wiele bohaterek romantycznych przyczyniło się do samobójstw tych , którzy kochali je miłością czystą i nieskalaną . Przykładem może być Gustaw - bohater IV części Dziadów - Adama Mickiewicza . W XIX wieku powstała moda na werteryzm .
Werter ukojenia szuka w naturze. We wszystkim tym, co go otacza w każdej najmniejszej istocie stworzonej przez Najwyższego. Potrafi siedzieć na łonie natury i rozmyślać. Uwielbia także dzieci. Czasami nawet czuje się do nich podobny, przez łatwowierność i naiwność. Chętnie się z nimi bawi, a one bardzo szybko się do niego przekonują i przywiązują.

Jednak mimo wszystko i tak jego życie jest pasmem udręk i cierpień nie tylko z powodu nieszczęśliwej miłości, ale także stanu swojego pochodzenia. Czuje się odtrącony przez ludzi wyższego stanu. Buntuje się przeciwko temu, neguje różnice miedzy ludźmi. Właśnie to wszystko- każda najmniejsza przykrość, krzywda oraz pogarda doznawana od ludzi, aż w końcu nieodwzajemnione uczucie, które nie ma szans na spełnienie upewniają Wertera coraz bardziej w decyzji o popełnieniu samobójstwa. Niestety to wszystko było dla niego zbyt trudne, nie potrafił sobie z tym poradzić, nie mógł patrzeć na szczęście ukochanej u boku innego mężczyzny. Ludzka psychika jest bardzo krucha i niezwykle wrażliwa, jego była jeszcze bardziej, gdyż był on człowiekiem niezwykle rozwinięty emocjonalnie, a także artystycznie. Nawet w chwili śmierci wypowiada imię swojej ukochanej, której poświęca swoje życie.

Uważam, że Werter to postać która zasługuje na nasz szacunek. Nie każdy z nas potrafi tak bardzo pokochać druga osobę i oddać się jej całkowicie. Poświęcając każda chwile uwagi, spędzać z nią każdy wolny czas. Jednak jest mi przykro, iż była to miłość nieodwzajemniona, ponieważ bohater zasługiwał na to, by mieć kogoś bliskiego, kochającego. Może wtedy jego życie potoczyłoby się zupełnie inaczej i nie musiałoby się zakończyć tak tragicznie jak w powieści.

Lotta jest bohaterką powieści Johann’a Wolfganga Goethe’go „Cierpienia młodego Wertera”. Mężczyzna jest w niej zakochany. Werter opisuje ją w listach do swojego przyjaciela Wilhelma , tak więc portret Lotty jest bardzo subiektywny bo nakreślony piórem osoby zakochanej .Pierwsze wzmianki o Loccie znajdujemy w liście z 16 czerwca. Werter poprzez użycie porównań, metafor oraz budowanie odpowiedniej atmosfery wokół niej tworzy obraz kobiety idealnej.
Już na początku listu pyta: „Jestże aniołem?”, a później dodaje, że tak wyjątkowa osoba zasługuje na mniej prozaiczne określenia. Następnie podkreśla jej nieuchwytną doskonałość. Werter chce opisać jak doszło do poznania Charlotty, lecz przeszkadza mu w tym stałe myślenie o niej i opisywanie jej zalet.
Goethe wzorował się na Rosseau, który głosił powrót do natury, więc Lotta, jako idealna, musiała być prostą dziewczyną. Werter zaznacza, że była ona ubrana w prostą sukienkę. Dalej zachwyca się sposobem, w jaki kroi ciemny chleb i daje go dzieciom na podwieczorek (ciemny chleb był w tamtych czasach tańszy). Obraz Lotty otoczonej gromadką rodzeństwa rozczula Wertera. Gdy dziewczyna prosi brata, by podał rękę kuzynkowi, serce mężczyzny topnieje i całuje malucha w zasmarkany nos. Podczas zabawy Werter nieustannie podziwia tańczącą Lottę. Stosuje epitety i porównania dla uzyskania wyrazistości jego uczuć. W następnych listach używa samych pozytywnych określeń w stosunku do Lotty. Metafory i kwieciste opisy powodują, że czytelnik zaczyna postrzegać ją jako istotę wspaniałą, wręcz nieziemską. Do śmierci Werter skupia się w swoich wypowiedziach na miłości do niej.

Goethe jest uważany za wybitnego pisarza. Jego twórczość bardzo wpłynęła na światopogląd w Europie. „Cierpienia młodego Wertera” zawierają nie tylko głębokie treści, ale są zarazem popisem kunsztu literackiego. Kreacje postaci, a szczególnie Lotty, są wyraziste, jednocześnie pozwalające czytelnikowi na własną interpretację i ocenę. Uważam, że niewielu pisarzy może dorównać Goethe’mu w umiejętności przedstawiania bohaterów.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Teksty kultury