profil

Charakterystyka Wertera.

poleca 85% 366 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Goethe

Scharakteryzuj wybranego bohatera literatury romantycznej, wskazując typowe cechy postawy. Oceń tę postać z punktu widzenia współczesnego odbiorcy

praca pisana w 2 klasie liceum oceniona na 10/10 pktGłówny bohater utworu J. W. Goethego pt. „Cierpienia młodego Wertera” – tytułowy Werter, jest klasycznym bohaterem romantycznym, co postaram się za chwilę wykazać.
Werter jest to młodzieniec, przedstawiony przez Goethego jako bardzo wrażliwy i posiadający niezliczoną ilość skrupułów. Jest on powodem wielu nieszczęść – będąc z jedną siostrą uwodzi drugą. Chcąc odpocząć od świata i ludzi postanawia wyjechać, jest samotnikiem – co także jest cechą typową dla bohaterów romantycznych. Werter jest wiecznie nieszczęśliwy, cierpi na tzw. „Weltschmerz” – czyli „ból istnienia”, który wyraża w listach pisanych do przyjaciela, w których opisuje dręczące go uczucia i problemy. Werter – jak każdy bohater romantyczny, nieszczęśliwie się zakochuje. Miłość staje się dla niego idee fixe, czyli wypełnia całe jego życie, swoją wybrankę – Lottę, stawia na piedestale, idealizując ją i nadając cechy prawie anielskie, co również jest postawą typową dla romantyków. Werter cierpi, nie mówiąc o tym ukochanej, wykazuje bierność i nie walczy o uczucie Lotty. Robi to między innymi, dlatego, ze zaprzyjaźnia się z jej mężem – Albertem. Nie chce unieszczęśliwić przyjaciela, a gdy nie może już dać sobie rady ze swoimi uczuciami, postanawia odebrać sobie życie. Robi to jednak tak niefortunnie, że kona przez kilka godzin, rozpamiętując różne wydarzenia z przeszłości.
Życie Wertera jest niekończącym się pasmem nieszczęść i porażek. Wszystkie zdarzenia, które mu się przytrafiają, są ściśle związane z tematem najbardziej zajmującym romantyków – miłością. Z punktu widzenia współczesnych ludzi, postawy wykazywane przez Wertera, uważane są za niekoniecznie rozsądne, czasem wręcz śmieszą. Współcześni czytelnicy nie do końca rozumieją także uczucia bohatera, dziwi ich tak wielkie przywiązanie do Lotty. Uznania nie znajdują również pewne cechy charakteru Wertera, takie jak nadmierna wrażliwość i wręcz przesadna uczuciowość, które były bardzo cenione w epoce romantyzmu.
Podsumowując, nie wszyscy współcześni odbiorcy uważają za słuszne ideały romantyków, być może, dlatego, że jest to epoka miniona...

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury