profil

Charakterystyka Wertera.

drukuj
poleca 82% 709 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Werter był głównym i tytułowym bohaterem powieści epistolarnej J.W. Goethego ?Cierpienia młodego Wertera?.Jego cechy charakteru i usposobienia czynią go idealnym wzorem człowieka z epoki romantycznej.

Werter był młodym,oczytanym w literaturze,wykształconym mężczyzną pochodzącym z mieszczaństwa. Bohater zazwyczaj ubrany był w niebieski frak i żółtą kamizelkę. Ponadto był uzdolniony. Dobrze tańczył,chętnie czytał i rysował.

Werter był człowiekiem samotnym i nie rozumianym przez otoczenie. Czuł bezsens egzystencji,nie miał określonego celu w życiu. Bohater żył w sferze marzeń i w tęsknocie za lepszym życiem. Bierna postawa skłaniała go do rozmyślań i rozpamiętywania drobiazgowych sytuacji. Werter ukojenia szukał w naturze,bowiem ona dawała mu spokój ducha. Akceptował jej prostotę i traktował jako dopełnienie literatury,dlatego też często czytał pośród przyrody. Jego lekturą był Homer, które niezwykłe pobudzał jego wyobraźnię. Był lubiany przez ludzi a w szczególności przez dzieci,do których czuł się podobny pod względem łatwowierności i naiwności. Chętnie również zawiązywał nowe znajomości co było wywołane poszukiwanie pokrewnej duszy. Kiedy poznał i zakochał się w Charllocie jego życie diametralnie się zmieniło. Stał się szczęśliwy i rozumiany. Miłość do Lotty całkowicie wyleczyła go z trosk i zupełnie zapomniał, że Lotta jest zaręczona, a za chwilę stanie się mężatką.

Był egocentrykiem, liczyły się dla niego tylko jego własne odczucia. Przeżywał wszystko w głębi duszy. Lotta stała sie jego sensem życia. Werter wtedy też zmienił lekturę na ?Pieśni Osjana?.Niestety nie zauważył jak szybko miłość, która go ogarnęła wymykła mu się spod kontroli i zaczęła popychać ku samozagładzie. Jego życie stało się pasmem udręk.. Czuł ból istnienia i czuł się odtrącony przez ludzi wyższego stanu.

Buntował się przeciwko temu, negował różnice między ludźmi. Właśnie to wszystko- każda najmniejsza przykrość, krzywda oraz pogarda doznawana od ludzi, aż w końcu nieodwzajemnione uczucie, które nie ma szans na spełnienie, upewniają Wertera coraz bardziej w decyzji o popełnieniu samobójstwa. Ludzka psychika jest bardzo krucha i niezwykle wrażliwa, jego była jeszcze bardziej, gdyż był on człowiekiem niezwykle rozwinięty emocjonalnie. Postrzegał świat poprzez pryzmat uczuć.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury