profil

Funkcje rynku rolnego

poleca 85% 286 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pojęcie rynku wywodzi się z niemieckiego słowa ryng-plac. Dlatego w każdym mieście europy centralnym punktem jest plac, na którym odbywła się wymiana towarowo-pieniężna. Dlatego rynek w pojęciu uproszczonym, dawnym, średniowiecznym definiowany jest jako miejsce spotkań kupujących dobra i usługi oraz sprzedajączych celem zawarcia transakcji towarowo-pieniężnej.
Rynek traktowany jest jako kategoria ekonomiczna stosunków towarowo pieniężnych. Wobec tego rynek w ujęciu ekonomiczno-klasycznej jest to ogół stosunków nawiązywanych autonomicznie, samoistnie, swobodnie pomiędzy osobami, instytucjami i przedsiębiorstwami kupującymi różnorodne dobra i usługi. Przedsiebiorstwa, instytucje i osoby sprzedające różnorodne dobra i usługi reprezentują stronę podażową rynku czyli kategorię podaży a osoby indywidualne, przedsiebiorstwa nabywające różnorodne dobra i usługi reprezentują stronę popytową rynku czyli kategorię popytu.
Rynek w ujęciu systemowym jest to układ elementów rynku uporządkowanych w określony hierarchiczny sposób i powiązanych ze sobą za pomocą sieci sprzeżen zwrotnych czyli stosunków rynkowych.
Na współczesnym rynku, w tym i rynku rolnym dostrzega się wyodrębniony i celowo uporządkowany podsystem gospodarki narodowej stanowiący względnie odosobniony układ elementów powiązanych ze sobą i skoordynowany wewnętrznie. Układ i rozmieszczenie poszczególnych elementów rynku, w tym podsystemie gospodarki narodowej , jakim jest rynek nazywamy strukturą rynku.
Rynek nie jest jakąś wyizolowaną częścią gospodarki narodowej chociaż można go wyodrębnić. Oprócz wewnętrznych powiązań i związków między elementami rynku występują rozliczne powiązania zewnętrzne podsystemu rynkowego z pozostałymi podsystemami gospodarki narodowej. Te związki powiązania tworzą sieć “wejść rynkowych” i “wyjść rynkowych”
Rynek jest to ogół negocjacji prowadzonych pomiędzy kupującymi i sprzedającymi usługi i dobra. Dzięki tym negocjacjom dochodzi do zawarcia transakcji kupna-sprzedaży oraz do transferu prawa własności ze sprzedającego na kupującego. Dzięki tym zdażeniom towary i usługi zmieniają właścicieli.
Rynek rolny jest to ogół stosunków wymienionych, towarowo pieniężnych pomiędzy osobami, instytucjami , przedsiębiorstwami i gospodarstwami rolniczymi sprzedającymi różnorodne produkty rolne i odpady użytkowe oraz osobom, przedsiębiorstwom i gospodarstwom nabywającym różnorodne środki produkcji i dobra inwestycyjne a osobą, instytucją i przedsiebiorstwami realizującymi skup oraz prowadzących zaopatrzenie wsi w różnorodne dobra i usługi.
Funkcje fizyczne rynku rolnego są jakby przedłużeniem funkcji produkcyjnej realizowanej w gospodarstwach rolniczych, są przedłużeniem procesów technicznych w rolnictwie. Im wyżej rozwinięty kraj, tym więcej funkcji związanych z produktami rolnymi i odpadami uzytkowymi przejmuje na siebie rynek. Funkcje te dawniej były realizowane w samym rolnictwie.
Wśród funkcji fizycznych wymienia się:
a) skup produktów rolnych i odpadów użytkowych
b) ocena ilościowa skupowanych , nabywanych prod rol i odp użytkowych
c) ocena jakościowa skupywanych,
d) Pielęgnacja- dosuszanie, schładzanie, doczyszczanie skupowanych prod rol i odp użytkowych
e) klasyfikowanie i segregowanie skupionych prod rol i odp użytkowych
f) przechowywanie, magazynowanie okresowe zakupionych prod rol i odp użytkowych
g) twprzenie hurtowych jednolitych partii towarowych z przeznaczeniem ich do dalszej odsprzedaży,
h) spedycja i transport prod rol i odp użytkowych do dalszych ogniw handlu lub też do przetwórstwa przemysłowego,
i) rozliczanie się osób i firm skupiających prod rol i odp użytkowe z dostawcami tych produktów, z producentami
j) prowadzenie rozliczeń przez osoby i firmy skupujące produkty rol i odp użytkowe z nabywcami, odbiorcami, kupcami
k) ewidencja wielkości struktury skupu produktów rol i odp użytkowych.

Funkcje ekonomiczne rynku rolnego (przyrodzone mechanizmowi rynkowemu). Rynek poprzez wypełnianie funkcji mechanizmu rynkowego stymuluje poprawę jakości oferowanych produktów żywnościowych.

a) funkcja kształtowania podaży, w tym podaży prod rol i odpadów użytkowych. Ta funkcja jest wynikową działania mechanizmu ekonomicznego rynku. Funkcja kształtowania podaży polega na tym, że rynek ciągle, systematycznie dostosowywuje wielkość i strukturę podaży do wielkości i struktury popytu rynkowego. Ta funkcja ściśle związana jest z funkcja utrzymania równowagi rynkowej.
b) funkcja kształtowania popytu – w gospodarce rynkowej, gdzie państwo nie wyznacza popytu, nie ma asygnat, kartek, przydziałów; to rynek wypełnia funkcję kształtowania popytu.
Mechanizm ekonomiczny rynku poprzez mechanizm kształtowania cen steruje popytem rynkowym, który uzależniony jest od cen, dóbr i usług rynkowych oraz od dochodów konsumentów. Wielkość i struktura popytu jest także regulowana przez profesjonalne strategie marketingowe a zwłaszcza strategię podaży cen i dystrybucji. Wynika z tego wniosek, że popyt jest zdeterminowany nie tylko przez czynniki ekonomiczne.
c)funkcja wynikowa (f kształtowania równowagi rynkowej) i kształtowanie cen równowagi rynkowej. Mechanizm kształtowania cen; popyt jednocześnie kształtuje równowagę rynkową. Dzięki temu na rynku ma szansę przetrwania tylko cena równowagi rynkowej.
d) funkcja informacyjna rynku
e) funkcja stymulacyjna rynku; rynek stymuluje producentów do wytwarzania tych dóbr i usług, na które jest efektywny popyt.
f) funkcja oddziaływania na producentów celem polepszenia, poprawy oferowanych dóbr i usług.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty