profil

Bezkręgowce.

poleca 83% 1132 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ciało zwierząt bezkręgowych okrywa tkanka nabłonkowa, która zbudowana jest z nabłonka jednowarstwowego. Nabłonek może wytwarzać różne wydzieliny
np. w postaci związków chemicznych, tworząc oskórek lub śluz.

Tkanka nabłonkowa
- chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami środowiska
- umożliwia wymianę gazową
- pełni funkcje wydzielnicze
- bierze udział w lokomocji
- u niektórych pasożytów umożliwia pobieranie substancji odżywczych

Pokrycia ciała bezkręgowców

Ameba - cienka naga błona komórkowa


Stułbia i Chełbia - wodne organizmy tkankowe, pokrywa je warstwa komórek o charakterze nabłonka, pełni funkcję ochronną.
W niej głownie na ramionach występują komórki parzydełkowe.

Dżdżownica - cienki skórek wydzielany przez komórki nabłonkowe wraz
warstwa śluzu ,chroni je przed wyschnięciem. Śluz zmniejsza tarcie przy poruszaniu się oraz chroni organizm przed uszkodzeniami. Skórek, nabłonek i mięśnie tworzą wór powłokowy.
Komórki nabłonka wytwarzają szczecinki, które pomagają przy poruszaniu się.

Stawonogi - na zewnątrz ciało okrywa chitynowy skórek, pod nim znajduje się jednowarstwowy nabłonek.Oskórek ma złożoną strukturę, jest wysycony solami wapnia, daje mu twardość, sztywność i wytrzymałość. W miejscach połączeń stawowych jest cienki i elastyczny.Stanowi od szkielet zewnętrzny, chroni narządy, jest miejscem przyczepu mięśni.Jednocześnie ogranicza wzrost organizmu. Oskórek co jakiś czas jest zrzucany, a potem powstaje nowy - linienie. Do stwardnienia nowego oskórka organizm rośnie.

Mięczaki - pokrywa jednowarstwowy nabłonek, w którym znajdują się liczne gruczoły śluzowe. Wiele mięczaków produkuje wydzielinę budującą muszlę.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta