profil

Czy myśli zawarte w "Małym Księciu" wzbogaciły twoje refleksje o miłości i przyjaźni?

poleca 85% 220 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Antoine De Saint- Exupery ukazuje w „Małym Księciu” uczucia tego właśnie chłopca. Pokazuje, w jaki sposób Książę rozumie pojęcia: miłość (pisząc o Róży) i przyjaźń (w momencie, kiedy Mały Książę odwiedza różne planety i rozmawia z osobami, które na nich mieszkają).
Trudno mi zrozumieć to, co bohater książki czuł do Róży. Na samym początku chciała oczarować mieszkańca planety, na której wykiełkowała. Niestety, później jej zachowanie znacznie się pogorszyło. Miała świadomość swojej urody, więc kokietowała Małego Księcia, kłamała, by uchodzić za kogoś wyjątkowego, mimo że była zwykłą różą, jak wiele innych na świecie, starała się koncentrować na sobie jego uwagę i stale czegoś od niego żądała (najpierw chciała ustawienia parawanu, potem przykrycia kloszem). Owszem, przed rozstaniem przyznała, że była niemądra, że źle go traktowała i ponaglała go nawet, aby jak najszybciej odszedł. Jeżeli chodzi o przyjaźń, to autor przytoczył cechy uniemożliwiające zaprzyjaźnienie się Małego Księcia, przedstawiając ludzi żyjących na poszczególnych planetach, które odwiedził. Te cechy to: żądza władzy, podporządkowanie sobie innych, próżność, bezkrytyczność, nieumiejętność radzenia sobie z problemami, materializm, brak uczuć, pracoholizm, pogarda dla innych i zarozumialstwo.
Myśli zawarte w „Małym Księciu” wzbogaciły moje refleksje nt. przyjaźni. Jednakże nadal pozostaje dla mnie niezrozumiała miłość Księcia do Róży. Mimo że zmieniła się ona w momencie odejścia głównego bohatera, to dalej mam o niej złe zdanie. Końcowe zachowanie ukochanej Księcia nie usprawiedliwia jej wcześniejszych czynów i zachowań.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta