profil

Kariery artystyczne

poleca b/d

W podobny sposób łatwiej zrobić także karierę artystyczną. Utrzymanką zostaje, wbrew własnej woli, tytułowa bohaterka dramatu Zapolskiej Panna Maliczewska. Dziewczyna marzy o głównej roli i ulega słowom mężczyzn, którzy jej te role, być może zwodząc dziewczynę, obiecują. Dopóki Maliczewska trzyma się swych uczciwych zasad, głoduje, ale gdy zostaje utrzymanką Dauma, stać ją na wynajęcie przyzwoitego lokalu i normalne kolacje.
O trudnym życiu artystki, zawsze przegrywającej z tymi, które są kochankami znaczących person, wspomina też Gabriela Zapolska w swych listach. Z ich fragmentami można się zapoznać, np. oglądając spektakl Ta Gabriela w Teatrze Polskim w Warszawie.
Na karierę artystyczną dzięki talentowi ma szansę „szalona Julka”, bohaterka dramatu Jana Augusta Kisielewskiego W sieci. Rodziców jednak bardziej interesuje wydanie córki za mąż za bogatego człowieka niż rozwijanie jej talentu. Stłamszona przez matkę, którą gorszą obrazy Julki, dziewczyna rezygnuje ze studiów (i miłości) na rzecz małżeństwa z niekochanym, ale akceptowanym przez rodzinę mężczyzną.

Podoba się? Tak Nie