profil

Przyjaźń dziewcząt

poleca 54% 13 głosów

Specjalistkami od przyjaźni wydają się kobiety. Pensjonarską przyjaźń pokazuje np. Tadeusz Konwicki w Kronice wypadków miłosnych. Młoda Nałęczówna, ukochana Wicia, ma nieodłączną przyjaciółkę, która przekazuje chłopakowi informacje, np. wtedy, gdy Alina jest chora. Dziewczyna jest cieniem przyjaciółki, razem jeżdżą do szkoły, razem przebywają w klasie i po lekcjach razem chichoczą w parku. To właśnie jest rozchichotana pensjonarska przyjaźń, wypełniona zwierzeniami i „strzelaniem oczami” do chłopców – opisują ją liczni twórcy dawnej literatury młodzieżowej i dziecięcej. Inna wzruszająca przyjaźń sąsiadek-uczennic Ani i Diany została opisana w należącej już do klasyki literatury dziecięco-młodzieżowej powieści Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza. Pensjonarskie przyjaźnie Agnisi Niechcicówny opisuje też w Nocach i dniach Maria Dąbrowska.
Przyjaźnią się również panny na wydaniu, np. Aniela i Klara ze Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry. Niedojrzałe dziewczyny ślubują „nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną”. Wspólne sprawy, wzajemne zwierzenia są w ich mniemaniu dręczeniem mężczyzn i okrutną zemstą na nich. Oczywiście nie są w stanie dotrzymać danej sobie obietnicy.
O toksycznych przyjaźniach opowiada powieść Tomka Tryzny Panna Nikt, sfilmowana przez Andrzeja Wajdę. Tytułowa bohaterka Marysia, po przeprowadzce ze wsi do przemysłowego Wałbrzycha, spotyka w szkole nowe przyjaciółki, które prowadzą ją ku upadkowi moralnemu, utracie tożsamości, wiary i wyobcowaniu. Pierwsza z nich, indywidualistka żyjąca przede wszystkim sztuką, jest artystką łamiącą szkolne reguły życia społecznego; to dziewczyna zamożna, utalentowana i okrutna dla nauczycielki. Druga z kolei, całkowicie pozbawiona indywidualności entuzjastka mody, pieniędzy i związków damsko-męskich, wprowadzi Marysię w brudny świat pieniądza. Te znajomości pozwalają Marysi dostrzec własną małość, ubóstwo i prymitywizm rodziców, ale wraz ze złudzeniami pozbawiają ją miłości i wiary. Przyjaźnie dają jej nowe możliwości– wyrwania się ze świata rodziców, ale jednocześnie odbierają dziewczynie poczucie bezpieczeństwa i powodują straty moralne.

Podoba się? Tak Nie