profil

Przyjaźń rycerzy

poleca 67% 3 głosy

Wzorem przyjaźni są w literaturze antycznej bohaterowie Iliady Achilles i Patroklos (Patrokles) walczący razem pod Troją (Ilionem). Achilles, najsławniejszy w tej wojnie rycerz, syn króla Tesalii Peleusa i boginki Tetydy, wchodzi w konflikt z potężnym Agamemnonem, gdy naczelny wódz Greków zabiera mu brankę Bryzejdę. Urażony dumny Achilles odmawia dalszego udziału w walce, mimo przeprosin Agamemnona i obietnicy zwrotu kobiety. Wówczas przyjaciel Achillesa Patroklos (Patrokles) pożycza od niego budzącą przerażenie wśród Trojan zbroję i ginie pod murami w walce z Hektorem. Wtedy Achilles zapomina o osobistych urazach i powraca do walki, by pomścić śmierć towarzysza.Zabija w słynnym pojedynku sprawcę jego śmierci – Hektora.
W literaturze średniowiecza przykładem przyjaciół-rycerzy są hrabia Rolandi Oliwier, brat narzeczonej Rolanda – Ody (). To właśnie Oliwier namawia przyjaciela, by zadął w róg i wezwał posiłki, kiedy grozi im niebezpieczeństwo. Jednak hrabia wyżej ceni sobie honor rycerski niż życie i zdrowie własne i przyjaciela. Potem Oliwier karci go za brak rozwagi (spór ten rozstrzyga arcybiskup Turpin). I Oliwier, i Roland giną w wąwozie Roncesvalles (pierwszy Oliwier, który zresztą, nie rozpoznawszy Rolanda, uderza go w walce mieczem w hełm, nie czyniąc mu większej szkody).
W literaturze polskiej przykładem zaprzyjaźnionych rycerzy, którzy gotowi są nieść sobie pomoc w każdej sytuacji i razem dzielnie stają do walki, są Michał Wołodyjowski, Jan Skrzetuski i Longinus Podbipięta z Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza. W kolejnych tomach Trylogii zaprzyjaźni się z Wołodyjowskim Kmicic, w Potopie jeszcze jego przeciwnik w pojedynku. Specyficznym przyjacielem Wołodyjowskiego jest też Zagłoba. Nie podziela on odwagi i waleczności pozostałych przyjaciół, jest tylko mocnym w gębie, wymarzonym kompanem wspólnych uczt i wojennych wypraw, podczas których raczej kryje się za plecami innych niż staje do walki (nadrabia to jednak opowieściami o swych wspaniałych czynach). Okaże się jednak nieoceniony w fortelach. Jego spryt pozwoli wywieźć zagrożoną Helenę w chłopięcym przeIlustracja do braniu. Zagłoba dzięki przebiegłości ocali też nie tylko własną skórę, ale i Skrzetuskiego, i Wołodyjowskiego, skazanych potajemnie na śmierć przez księcia Bogusława (upije dowódcę straży, Rocha Kowalskiego, i przekona go, że jest jego wujem). Wzorem przyjaciół są Ketling i Wołodyjowski. Wiele razem przeszli i w bitwach, i w życiu osobistym. Ketling zakochał się w ukochanej Wołodyjowskiego, Krzysi, co głęboko uraziło uczucia pana Michała. Przyjaciele jednak wybaczyli sobie urazy, Ketling ostatecznie ożenił się z Krzysią, a Wołodyjowski z jej przyjaciółką Basią.Jak na prawdziwych przyjaciół przystało, rycerze razem walczyli i zginęli w Kamieńcu Podolskim pod gruzami, wysadzając twierdzę wraz z wrogami. Ketling poświęcił się w ten sposób dla przybranej ojczyzny (z pochodzenia był Szkotem na stałe osiadłym w Polsce).
„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – to hasło przyświecało trzem muszkieterom, tytułowym bohaterom powieści Aleksandra Dumasa ojca. Atos, Portos i Aramis – muszkieterowie króla Ludwika XIII – byli gotowi skoczyć za sobą w ogień i wzajemnie ratowali się z rozmaitych opresji w pojedynkach, walkach i sprawach prywatnych. Dołączył też do nich później D’Artagnan – kolejny wierny druh i przyjaciel.Czterej muszkieterowie wspólnie bronili np. honoru królowej Anny Austriaczki– żony Ludwika, wbrew knowaniom kardynała Richelieu, razem też wydali wyrok na demoniczną zbrodniarkę Milady, dawną żonę Atosa.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji: