profil

Meksyk - przemysł

poleca 84% 2810 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przemysł
Ważnym działem gospodarki Meksyku jest górnictwo sięgające początkami czasów kolonialnych. Szczególne znaczenie mają złoża polime-tałiczne, występujące w północnej części Wyżyny Meksykańskiej. W produkcji srebra Meksyk zajmuje pierwsze miejsce w świecie (1361 t). Największe kopalnie są na obszarze stanów Chihuahua, północnego Zacatecas i północnego Coahuila. Złożom srebra towarzyszą pokłady cynku (5 miejsce) i ołowiu (4 miejsce w świecie). Roczna eksploatacja rud cynku wynosi ok. 240 tyś. ton, a ołowiu ok. 175 ton w przeliczeniu na czysty metal (1978).
Rudy miedzi wydobywa się na półwyspie Dolnej Kalifornii oraz na terenie stanów Coahuila i Sonora. Duże znaczenie w skali światowej ma również wydobycie rtęci w środkowej części kraju (4901 w 1975). Bogate są także złoża antymonu na obszarze San Luis Potosi, Sonora i Oaxaca.
Pomyślnie rozwija się wydobycie rud żelaza -ponad 3,1 min ton (1975). Największe kopalnie znajdują się na obszarze stanów Durango i Coli-ma. Mają one doniosłe znaczenie dla hutnictwa meksykańskiego, ponieważ w pobliżu znajdują się pokłady węgla kamiennego. W rejonie północnym zlokalizowane są huty żelaza i stali w Monclova, Monterrey i Piedras Negras. Produkcja stali wynosiła 7,0 min ton w 1979 r.
Dużą rolę odgrywa hutnictwo metali kolorowych, skoncentrowane w północnym i środkowym Meksyku. Są to huty cynku, ołowiu i miedzi. Znaczną część wydobytych rud wywozi się w stanie surowym do Stanów Zjednoczonych.
Surowcem dla przemysłu chemicznego są bogate złoża siarki rodzimej, występujące na przesmyku Tehuantepec. Wydobycie jej - 1,8 min ton w 1977 r. daje 10,8% światowej produkcji.
Najważniejszym surowcem energetycznym jest ropa naftowa, występująca nad Zatoką Meksykańską. Okręgami eksploatacji są Vera-cruz, Tampico. Liczne szyby znajdują się na szelfie. Roczne wydobycie przekroczyło 72 min ton w 1979 r. Ropie naftowej towarzyszą złoża gazu ziemnego; jego wydobycie w 1977 r. wynosiło 17 mld m3.
Przetwórstwo ropy naftowej jest ważną gałęzią przemysłu chemicznego. W bilansie energetycznym kraju ropa naftowa stanowi 70%.
W produkcji energii elektrycznej wynoszącej 56,1 mld kWh (1978), znaczny udział mają hydroelektrownie. Największe elektrownie wodne znajdują się na rzece Grijalva - Malpaso 720 MW oraz Infiernillo 3500 MW.
Przemysł przetwórczy Meksyku zatrudniał w 1979 r. 20% ludności zawodowo czynnej. Około 65% wartości produkcji dostarcza okręg centralny miast: Meksyk, Guadalajara i Puebla.
Główną gałęzią przemysłu jest przemysł spożywczy, reprezentowany przez młyny, cukrownie i olejarnie, skupione w dolinach centralnej części Wyżyny Meksykańskiej oraz na nizinie nad Zatoką Meksykańską. Przemysł włókienniczy rozwinął się w Orizabie, Puebla, Meksyku, San Luis Potosi i Monterrey.
W ostatnich latach coraz większą rolę odgrywa przemysł chemiczny i maszynowy. Poza przetwórstwem ropy naftowej duże znaczenie ma produkcja kwasu siarkowego oraz nawozów sztucznych. Przemysł maszynowy reprezentują fabryki samochodów, fabryki wagonów, maszyn elektrycznych i innych, skoncentrowane w okręgu stołecznym. Dość dobrze jest rozwinięty przemysł cementowy dostarczający rocznie ponad 15 min ton cementu (1979 r.).
wym przebiegiem pasm górskich, utrudniających budowę linii kolejowych. Główną rolę w transporcie odgrywa samochód. Rozbudowa dróg w ostatnim okresie jest związana w dużym stopniu z rozwijającą się turystyką.
W porównaniu z innymi krajami Ameryki Łacińskiej eksport meksykański jest bardziej urozmaicony. Głównymi artykułami wywozu były w 1975 r.: bawełna, srebro, kukurydza, kawa, cukier, pomidory, miedź. Natomiast import obejmował surowce i artykuły przemysłowe.
Kontrahentami handlowymi Meksyku są przede wszystkim Stany Zjednoczone, RFN, Wielka Brytania, Japonia, Francja, Szwecja, Włochy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty

Podobne tematy