profil

Dialekty regionalne w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 2022-11-02
poleca 84% 2833 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dialekt to mowa ludności pewnej dzielnicy kraju różniąca się od języka ogólnonarodowego swoistymi cechami fonetycznymi i leksykalnymi.
Dialekt małopolski: obejmuje pd-wsch i środkową część Polski. Małopolskę cechuje mazurzenie (zastępowanie w wymowie spółgłosek dziąsłowych szumiących "sz", "cz", "dz", "dż" przez zębowe syczące "s", "c", "z", "dz") i fonetyka międzywyrazowa udźwięczniająca (udźwięcznienie ostatniej spółgłoski poprzedzającego wyrazu).Typowo małopolską cechą jest przejście wygłosowego "ch" w "k". Część górska Małopolski ma asynchroniczną wymowę samogłosek nosowych.

Dialekt mazowiecki: obejmuje pn-wsch. i środkową część Polski jest poza kaszubskim najbardziej odrębny z dialektów polskich i zarazem najbardziej ekspansywny. W dialekcie mazowieckim występuje mazurzenie fonetyka międzywyrazowa nieudźwięczniająca (ubezdźwięcznienie spółgłosek przed samogłoskami w nagłosie następnego wyrazu). Z innych ważniejszych cech należy wymienić asynchroniczną wymowę spółgłosek wargowych palatalnych (zmiękczonych).Występuje także zrównanie "y" z "i". Uderzające jest twarde "l" przed "i" np. "lyst", "lyna". Mazowsze cechuje monoftongiczna wymowa samogłosek. W ostatnich czasach coraz bardziej się szerzy mazowiecki przyrostek "-ak" w nazwach istot niedorosłych": cielak, kurczak itd.

Dialekt śląski: zachował się w pd-zach. części Polski, a także na niewielkim terenie byłej Czechosłowacji. Dialekt ten nie ma tak swoistych cech jak inne dialekty, jest jednak bardzo charakterystyczny głównie przez to, że najwyrazistsza cecha - szeroka wymowa "ę" - występuje w okręgu przemysłowym także wśród ludności nierolniczej. Na pn-zach. wygłosowe "aN", "eN", "yN", "iN" przechodzą we wtórne nosówki: potą (potem), vą (wiem). Szeroka wymowa "ę" nie obejmuje całego Śląska, z drugiej strony spotyka się ją w resztkach w dialekcie małopolskim. Na pn. Śląsku występuje mazurzenie, natomiast Śląsk pd. nie mazurzy. Cecha wyraźnie odcinającą dialekt śląski od małopolskiego jest brak na Śląsku przejścia "-ch" w "-k". Na pn. Śląsku charakterystyczna jest dyftongiczna wymowa niektórych samogłosek.

Dialekt wielkopolski: obejmuje teren ograniczony linią przechodzącą na pd. od Koła, Kalisza, Ostrowca Wlkp. Na pn. od Noteci koło Krzyża i dalej Notecią do jej źródeł i do Warty. W dolnej wlkp. Nie ma mazurzenia, z wyjątkiem niewielkiego obszaru na pn. zachodzie. Fonetyka międzywyrazowa jest udźwięczniająca. Inne ważne cechy to dyftongiczna wymowa niektórych samogłosek, wąska i rozłożona wymowa samogłosek nosowych, utrzymanie dźwięczności "v" po spółgłoskach bezdźwięcznych oraz uproszczenia grup spółgłoskowych.
Dialekt Kaszubski: obejmuje dziś tereny od morza do Brdy. Dialekt kaszubski jest tak odrębny, że się przeciwstawia wszystkim innym dialektom polskim.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (2) Brak komentarzy

Praca ciekawa i zwięźle napisana. Czasem jednak brakuje znajomo brzmiących przykładów. Regułą jest, że najefektowniej (i najbezpieczniej) wychodzą znajome i śmieszne cytaty z filmów. Np. przy okazji mazurzenia, można przytoczyć strażnika z "Niebowziętych" - "bo psem sscuję!" Dobry, trafny przykład nie tylko ilustruje teorię, która bez niego może uchodzić uwadze, ale przy tym uatrakcyjnia lekturę. Ale to jest już czepialstwo. Dobrze, że na internecie jest coraz więcej tekstów językoznawczych. Gratulacje i dzięki autorowi.

Praca bardzo mi się podoba i uratowała mi "życie".
Choć przyznam, że brakuje przykładów. Bardzo na nie liczyłam, ale i tak jestem zadowolona.
Gratuluję i dziekuję!!!

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy