profil

Hołd złożony wielkim Polakom w wierszach C. K. Norwida "Bema pamięci żałobny rapsod" oraz "Fortepian Szopena".

poleca 85% 192 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ajschylos Fryderyk Chopin

"Bema Pamięci żałobny rapsod" - wiersz poświęcony pamięci Józefa Bema, bohaterskiego wodza powstania węgierskiego w roku 1849. Treścią wiersza jest opis pogrzebu tytułowego bohatera, który stylizowany jest na wzór pogrzebu średniowiecznego rycerza lub starosłowiańskiego wodza. Dużo epitetów tworzących odpowiedni, bardzo plastyczny nastrój. Nie jest to jednak pogrzeb rzeczywisty, ale poetycko stylizowana wizja. Utwór zawiera elementy charakterystyczne dla epoki średniowiecza - miecz zdobiony wawrzynem, gromnice i proporce. Inne elementy takie jak zbroja, bojowy rumak, płaczki są mają charakter germański. Utwór stanowi poetycki hołd złożony zmarłemu, który był ucieleśnieniem idei walki o wyzwolenie narodów spod tyrani. W końcowej wizji poety korowód pogrzebowy zamienia się w triumfalny pochód postępowych sił ludzkości.

"Fortepian Szopena" - wiersz ten opisuje wielkiego polskiego pianistę Fryderyka Szopena. Do napisania tego wiersza skłoniło poetę: wyrzucenie fortepianu Szopena z zamku, znajomość Szopena z Norwidem i ich bliska przyjaźń, uznanie dla muzyki skomponowanej przez Szopena. Na początku wiersza poeta ukazuje nam obraz chorego artysty. Skupia uwagę na "alabastrowej" ręce która trącają o klawisze wydobywając z nich urzekające dźwięki. Oburzeniem napawają autora warszawskie wydarzenia z powstania styczniowego, gdy żołnierze carscy wyrzucają fortepian naszego wielkiego artysty na bruk. Norwid z wielkim mistrzostwem oddał grozę wydarzenia poprzez opis fortepianu, podobnego do trumny, wydającego złowieszcze dźwięki w momencie upadku instrumentu na bruk.

Głównym motywem wiersza jest ukazanie wielkości muzyki polskiego kompozytora .Najbardziej cenne cechy muzyki Szopena to ludowość, prostota i doskonałość, wartości moralne polegające na zdolności uszlachetniania słuchaczy i narodowy charakter . Norwid stawia Szopena obok najwybitniejszych artystów, którzy najbardziej zbliżyli się do doskonałości. Są nimi Dawid (psalmista) Fidiasz (grecki rzeźbiarz) Ajschylos (dramaturg).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury