profil

Sufrażystki

poleca 83% 774 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Około 100 lat temu kobiety na całym świecie zaczęły walczyć o to, by móc mieć jakiś wpływ na losy świata oraz swoje i rodziny, by mieć coś do powiedzenia, by się z nimi liczono. Uważały, że niesprawiedliwe jest to, że to tylko mężczyźni mają jakiekolwiek prawa wyborcze. Jedna sufrażystka dawniej wypowiedziała się : 'Czy kobiety nie są zainteresowane sprawami publicznymi i czy nie potrafiłyby podejmować rozsądnych politycznych decyzji? ' Chciały udowodnić, że też dały by rade sprostać tym wyzwaniom. Jako pierwsze prawa wyborcze uzyskały w 1869 roku kobiety w Stanach Zjednoczonym, a w Europie najwcześniej w 1906 roku do udziału w wyborach dopuściła kobiety Finlandia. Polska zaś wprowadziła powszechne prawa wyborcze, niezależnie od płci obywateli w 1919 roku. Aby dopuścić kobiety do głosu najdłużej opierała się Szwajcaria. Kobiety tam uzyskały prawa wyborcze dopiero w 1971.

Wiele sufrażystek było więzionych i uznawane były za kryminalistki. Podejmowały się różnych sprzeciwów i strajków, ale wiele z nich to nieudane próby.

Sufrażystki walczyły o swoje prawa nie naruszając kultury. Według nich kobieta nadal miała rodzić dzieci i zajmować się domem, ale mieć również prawo do zaistnienia na arenie politycznej oraz możliwość godnego życia. Chciały zaradzić egoistycznym według nich zachowaniem mężczyzn.

Sufrażystki często też w swoich działaniach podejmowały różnego rodzaju bunty stosując przemoc. Często były agresywne, aby osiągnąć swój cel. Sprzeciwiały się wielu zakazom i nakazom. Były nieposłusznymi obywatelkami krajów. Walczyły o inne zasady demokratyczne panujące w danym kraju. Przykładem ich buntu było : przypinanie się łańcuchami do ogrodzeń, podpalanie skrzynek pocztowych, wybijanie szyb w oknach wystawowych, demonstrowanie różnych haseł na ulicy, nawet przed Białym Domem. Ich zachowanie możemy porównać też z zachowaniem bohaterów książki '' Kamienie na szaniec '' Aleksandra Kamińskiego. Oni również sprzeciwiali się panującym ówcześnie zasadom i w tym celu podejmowali się różnych akcji, protestów i działań.

Sufrażystki chciały, żeby kobiety i mężczyźni mieli równe uprawnienia i udało im się to.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Historia powszechna
Historia Polski