profil

Atak na Pearl Harbor

poleca 83% 1116 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

7 grudnia 1941r. (wg czasu amerykańskiego) o godz.6.00 japońskie siły zbrojne zaatakowały Pearl Harbor ? port na wyspie Oahu w archipelagu hawajskim. Chociaż hawajska baza morska USA była nieźle zabezpieczona, jednakże w tym miejscu i w tym czasie nie spodziewano się ataku. Amerykanie nic nie wiedzieli o ataku i jego celach, sądząc że atak- jeśli w ogóle nastąpi- wymierzony będzie w Indie Holenderskie.
USA wzmagały przygotowania do wojny w związku ze wzrastającą groźbą agresji japońskiej. Podstawowe siły Floty Pacyfiku stacjonowały w głównej bazie morskiej Pearl Harbor. Do zadania pierwszych uderzeń na bazy i szlaki komunikacyjne USA i ich sojuszników przygotowywano duże siły marynarki wojennej, lotnictwa i 4 armie polowe, 11 dywizji i 3 brygady piechoty oraz 9 pułków pancernych.
Do uderzenia na amerykańską bazę Pearl Harbor utworzono zespół lotniskowców pod dowództwem admirała Chuichi Nagumo ( 6 lotniskowców:Akagi, Kaga, Hiryu, Soryu, Zuikaku i Shokakuz 432 samolotami na ich pokładach, 2 okręty liniowe, 3 krążowniki, 11 niszczycieli i 3 okręty podwodne ). Ponadto wyznaczono oddział przedni, składający się z 27 okrętów podwodnych. Rozpoczęło się rozwijanie sił japońskiej marynarki wojennej.
26 listopada zespół lotniskowców, skoncentrowany w rejonie wyspy Iturup, z rozkazu telegraficznego z Tokio pod osłoną nocy, bez świateł, przerwawszy łączność, wyszedł na ocean, obierając kurs na Pearl Harbor.
W dniu 7 grudnia rano, kiedy zespół lotniskowców adm. Nagumo był oddalony od celu kilkaset kilometrów, wystartowały z lotniskowców samoloty pierwszej fali. Owego niedzielnego poranka w Pearl Harbor znajdowało się ponad 90 okrętów wojennych i statków pomocniczych amerykańskiej Floty Pacyfiku pod dowództwem adm. Husbanda Kimmela. Zaskoczenie Amerykanów było zupełne, co potwierdzało, hasło przekazane przez lotników adm. Nagumo: ?Tora, Tora, Tora? ( Tora to tygrys, przebiegający w legendzie 500 kilometrów w jeden dzień ).

Na cztery dni przed wizytą w Waszyngtonie ambasadora Kurusu, flota japońskich łodzi podwodnych opuściła przystań w pobliżu Tokio. Na długo przed atakiem na Pearl Harbor stawiły się na wyznaczonym miejscu, obserwowały ruchy floty amerykańskiej wokół archipelagu hawajskiego.
Przed wąskim przesmykiem wiodącym do bazy amerykańskiej znajdowały się w stanie pogotowia specjalnie zbudowane dla planowanej operacji miniaturowe łodzie podwodne o wyporności nie przekraczającej 46 ton, których załoga składała się zaledwie z dwóch osób. Jednej z takich łodzi, parę minut po godz. 4.00 udało się bezpośrednio przed atakiem przeniknąć do Pearl Harbor.

Sieć ochronna zamykająca przejście łodziom podwodnym była o tej porze otwarta. Osiem pancerników stanęło na kotwicy tuż obok wyspy, stanowiącej ?perłę? zatoki o kształcie ostrygi. O godz. 7.54 pierwsza fala bombowców, które wystartowały z lotniskowców stacjonujących na północ od Hawajów, uderzyła z nieba na lotniska bazy amerykańskiej. Dodatkową szansę stanowił fakt, że właśnie nad punktem ataku niebo było bezchmurne, zaś poza nim wszędzie zakryte chmurami. Niebawem nadleciały fale torpedowców i skierowały na pancerniki specjalne torpedy, wyposażone w skrzydełka służące do atakowania na wodach płytkich, zbrojone w ładunek o ogromnej sile wybuchu.

Już pierwsze uderzenie zmasakrowało stary pancernik ?Arizona?. W krótkim czasie poszedł on na dno, wraz z tysiącem stu ludźmi na pokładzie. Nigdy nie podniesiony z dna zatoki okręt?grób jest po dziś dzień widocznym w wodzie pomnikiem tamtego dramatu.
Na słabo bronionych lotniskach Pearl Harbor zniszczeniu uległo przeszło 200 samolotów, podobnie zresztą jak urządzenia lotniskowe.
Jak na 95-minutowy bój, amerykańskie straty były ogromne. Śmierć poniosło przeszło 2400 ludzi, blisko 1350 zostało rannych. Stojąca w porcie Flota Pacyfiku bezpowrotnie utraciła pancerniki ?Oklahomę? i ?Arizonę?. Sześć dalszych ( spośród 8 ) trzeba było podnosić z dna lub remontować przez następne lata. Zostały także zniszczone 3 lekkie krążowniki oraz 3 niszczyciele. Amerykanie stracili również 261 samolotów, z czego zdecydowaną większość na ziemi.
Straty Japończyków to 29 zestrzelonych samolotów, 5 zatopionych łodzi podwodnych, z których tylko jedna miała tonaż normalny, a pozostałe były łodziami miniaturowymi, oraz 65 ludzi.

W Japonii przed południem wszędzie mówiono o kolosalnym zwycięstwie. Podawano, że zostały uszkodzone amerykańskie lotniskowce, czyli najbardziej wartościowe, co okazało się nieprawdą, ponieważ atakujący liczyli, że natrafią na nie w Pearl Harbor, a tymczasem oba lotniskowce znajdowały się daleko na wodach oceanu. USS "Lexington" wypłynął z portu 5 grudnia z zadaniem dostarczenia grupy samolotów na wyspę Midway, a USS "Enterprise" wypłynął 28 listopada z podobnym zadaniem dostarczenia grupy samolotów na wyspę Wake.

Następnego dnia prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosił przemówienie do obu izb Kongresu, informując o wiarołomnej napaści Japonii. Kongres uchwalił rezolucję o wypowiedzeniu wojny Japonii. Wojnę Japonii wypowiedziały również: Wielka Brytania, Kanada, Australia, Holandia, Nowa Zelandia, Związek Południowej Afryki, Chiny i szereg państw Ameryki Łacińskiej.
Następstwem ataku na Pearl Harbor było rozprzestrzenienie się wojny światowej na ogromne obszary Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego oraz Azji Południowo-Wschodniej.
Operacja nie osiągnęła w pełni zamierzonych celów, ponieważ w porcie nie było lotniskowców, które kilka dni wcześniej wyszły w morze. Samoloty nie zniszczyły również instalacji lądowych, dzięki czemu po kilku miesiącach baza mogła funkcjonować normalnie. Atak na Pearl Harbor stał się przyczyną przystąpienia Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 4 minuty