profil

Wojna na Dalekim Wschodzie

poleca 71% 206 głosów

Do państw osi oprócz Niemiec i Włoch należała także Japonia. Według umowy z III Rzeszą strefa wpływów tego państwa miała obejmować tereny leżące za 70° długości geograficznej wschodniej (umowa ze stycznia 1942 roku). Oznaczało to, że Japonia zmierzać będzie do opanowania Dalekiego Wschodu, wysp Pacyfiku itd.

Konkurentem w realizacji tego planu mogły być Stany Zjednoczone, toteż wojnę na Dalekim Wschodzie rozpoczęli Japończycy od ataku na bazę amerykańskiej marynarki wojennej w Pearl Harbor na Hawajach (7 XII 1941 roku). Zniszczenie tam dużej części floty wojennej USA gwarantowało Japonii bezkarność w dalszych podbojach na tym terenie. W istocie, jeszcze w lutym 1942 roku zajęli oni Singapur, 8 III 1942 roku – Indonezję, w kwietniu 1942 roku – Filipiny. Jednocześnie jednak atak na Pearl Harbor zmienił dotychczasowe, niechętne angażowaniu się w wojnę, stanowisko Amerykanów. Dostrzegli oni, że nawet nie uczestnicząc w działaniach zbrojnych, mogą stać się ich ofiarami. Korzystając więc z poparcia Kongresu USA i opinii publicznej, 7 XII 1941 roku prezydent Franklin Delano Roosevelt wypowiedział wojnę Japonii (z kolei 11 XII wojnę USA wypowiedziały Niemcy i Włochy). Potencjał ekonomiczny Stanów Zjednoczonych był na tyle duży, że szybko odbudowano zarówno flotę USA, jak i jego lotnictwo. W rezultacie kraj ten mógł przystąpić do kontrofensywy. W maju 1942 roku bitwa na Morzu Koralowym przekreśliła japońskie plany inwazji na Australię. W następnym miesiącu zwycięstwo w bitwie o Midway pozwoliło Amerykanom na stałe utrzymać inicjatywę strategiczną. Stopniowo wypierano wojska japońskie z zajętych przez nie terenów, co w efekcie spowodowało, że w 1945 roku Japonia dysponowała jeszcze jedynie Mandżurią. W sierpniu tego roku, na podstawie wcześniejszych umów do wojny przeciw Japonii przystąpił Związek Radziecki. W czerwcu opanowano Okinawę, wreszcie 6 i 9 VIII 1945 roku zrzucono bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki. Pod wpływem tych wydarzeń cesarz Japonii Hirohito podpisał 2 IX 1945 roku kapitulację na pokładzie pancernika „Missouri”. Akt ten ostatecznie kończył II wojnę światową. Japonia utraciła Mandżurię, południową część Sachalinu i Wyspy Kurylskie.

Widok z myśliwca japońskiego na Pearl Harbor
Widok z myśliwca japońskiego na Pearl Harbor

Warto pamiętać

Decyzję o zrzuceniu bomb atomowych podjął prezydent USA Harry Truman. Bezpośrednio rozkaz taki wydał gen. Carl Spaatz. Samolotem przenoszącym bombę nad Hiroszimę (Enola Gay) dowodził płk Paul Tibbets. Pierwsza bomba atomowa otrzymała nazwę Little Boy.

Daty

7 XII 1941 roku - atak japoński na Pearl Harbor
V 1942 roku - bitwa na Morzu Koralowym
VI 1942 roku - bitwa o Midway
6 i 9 VIII 1945 roku - zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki
2 IX 1945 roku - kapitulacja Japonii

Oś czasu

1914 - zbombardowanie Kalisza przez Niemców
1924 - wprowadzenie złotego polskiego jako obowiązującej waluty

Podoba się? Tak Nie