profil

Układ nerwowy człowieka

poleca 85% 351 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Układ nerwowy składa się z miliardów komórek nerwowych, znajdujących się w mózgu, rdzeniu kręgowym i nerwach . Układ ten stanowi złożoną sieć komunikacyjną , obejmującą całe ciało . Sygnały nerwowe, zwane impulsami, stale przebiegają do mózgu i rdzenia kręgowego oraz w przeciwnym kierunku . Odbierając, przetwarzając i wysyłając impulsy nerwowe , mózg pełni rolę ośrodka kontrolującego większość z funkcji ciała .
Rdzeń kręgowy i mózgowie tworzą razem układ ośrodkowy. Zbudowany z tkanki nerwowej , ok. 45 cm rdzeń kręgowy jest grubym jak palec słupem . Otaczają go , i tym samym ochraniają , kości zwane kręgami , składające się na kręgosłup . 31 par nerwów rdzeniowych , odchodzących z rdzenia kręgowego , to obwodowy układ nerwowy , czyli główne łącze między mózgowiem a resztą ciała .
Układ nerwowy można podzielić na dziesięć części :
1. Nerwy głowy .
W głowie znajduje się najbardziej skomplikowany układ nerwów ciała . Nerwy połączone z mózgowiem, to nerwy czaszkowe . Jest ich 12 par i unerwiają narządy głowy. Nerwy połączone z rdzeniem kręgowym, to nerwy rdzeniowe i jest ich 31 par. Unerwiają one cały tułów oraz kończyny . Do nerwów głowy zaliczamy także nerw wzrokowy , który odbiera sygnały z czujników oka. Największą częścią mózgowia jest mózg . Stanowi ok. 80% jego masy . Dzieli się na dwie połowy – prawą i lewą półkulę mózgową. Każda półkula zbiera informacje i kieruje mięśniami przeciwległej do niej strony ciała . Mózg to także źródło inteligencji , pamięci , mowy i świadomości . Zewnętrzna warstwa mózgu, nazywana korą mózgową , układa się w liczne fałdy i szczeliny . Zbudowana jest z miliardów neuronów tworzących tzw. Istotę szarą . Wnętrze mózgu stanowi gruba istota biała , którą tworzą połączone włókna nerwowe. Najniższą częścią pnia mózgu , sąsiadującą z rdzeniem kręgowym jest rdzeń przedłużony . Ma zaledwie 2,5 cm długości . Tutaj krzyżują się włókna nerwowe , w wyniku czego półkule mózgu otrzymują informacje z przeciwległych połówek ciała . Rdzeń kręgowy kieruje także niektórymi ważnymi dla życia funkcjami , np. reguluje rytm pracy serca i ciśnienie krwi oraz ustala częstość i głębokość oddechów.
2. Nerwy szyi.
Nerwy , które biegną z mózgowia i rdzenia kręgowego do wszystkich części ciała , tworzą obwodowy układ nerwowy , 8 par nerwów rdzeniowych szyi to nerwy szyjne . Unerwiają szyję , tył głowy , barki , ramiona , a także przeponę – płaski mięsień klatki piersiowej . Splot nerwów szyjnych unerwiających ramię , przedramię i rękę to splot ramienny .
3. Nerwy ramienia.
Główne nerwy , które biegną przez bark do ramienia , to nerw promieniowy , pośrodkowy i łokciowy. Nerw promieniowy odbiera bodźce z tylnej części ramienia i ręki oraz unerwia mięśnie prostujące ramię , nadgarstek i palce. Nerw pośrodkowy unerwia skórę ręki oraz mięśnie zginające nadgarstek i palce , a także mięśnie obracające przedramię . Nerw łokciowy unerwia mięśnie kciuka i palców oraz odbiera bodźce z ręki .
4. Nerwy przedramienia.
Nerwy unerwiające ramię biegną dalej w dół aż do dłoni . Unerwiają mięśnie przedramienia i przekazują sygnały wzbudzane przez bodźce działające na zakończenia nerwowe w skórze .
5. Nerwy dłoni.
Nerwy biegnące do dłoni unerwiają mięśnie zginające i prostujące palce . Przekazują również impulsy z receptorów czuciowych skóry dłoni do rdzenia kręgowego .
6. Nerwy klatki piersiowej.
Nerwy piersiowe , których jest 12 par , wychodzą z rdzenia kręgowego i biegną wokół klatki piersiowej , unerwiając mięśnie poruszające żebrami w czasie oddychania , mięśnie brzucha oraz skórę klatki piersiowej i brzucha .
7. Nerwy brzucha.
Nerwy brzuszne to 11 par najniższych nerwów rdzeniowych , które dzielimy na nerwy lędźwiowe , krzyżowe i guziczne . Pięć par dużych nerwów unerwiających nogi , stopy , narządy płciowe i pośladki to nerwy krzyżowe.
Nerwy lędźwiowe unerwiają dolne części pleców oraz brzucha i jest ich 5 par.
8. Nerwy uda.
Grupa nerwów , które biegną w dół z dolnego końca rdzenia kręgowego , a następnie rozgałęziają się , unerwiając udo . Głównymi mięśniami uda są nerw kulszowy i nerw udowy . Unerwiają mięśnie nogi i przekazują do rdzenia kręgowego impulsy z receptorów czuciowych skóry.
9. Nerwy podudzia.
Główne nerwy podudzia to nerw odpiszczelowy , nerw piszczelowy i nerw strzałkowy wspólny . Nerw piszczelowy unerwia mięśnie prostujące stopę i odbiera bodźce z tylnej części podudzia i stopy .Nerw odpiszczelowy odbiera bodźce ze skóry , a nerw strzałkowy wspólny unerwia mięśnie zginające stopę i odbiera bodźce z przedniej części podudzia .
10. Nerwy stopy.
Biegną przez całą nogę do stopy , unerwiając mięśnie zginające i prostujące stopę i palce . Odbierają również informacje z receptorów czuciowych skóry stopy . Informacje te są następnie przekazywane do rdzenia kręgowego i mózgowia , które tworzą ośrodkowy układ nerwowy.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata