profil

Wady wzroku

poleca 86% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Krótkowzroczność-jest najczęstszą chorobą refrakcji oka. Najczęściej wada ta powstaje przed 20 rokiem życia, w wieku szkolnym, kiedy następuje duży wzrost wykorzystania oczu do czytania.
Krótkowzroczność objawia się koniecznością wytężania wzroku w celu przeczytania odległego napisu czy rozpoznania znaku, osoby.
Dalszymi objawami jest trudność widzenia w nocy, szczególnie z daleka oraz zamazany obraz.
Przyczynić się do powstania lub powiększenia tej wady mogą duże ilości czynności wymagających patrzenia z bliska prze dłuższy okres czasu.
W przypadku kobiet z tą wadą, ciąża jest zazwyczaj przyczyną znacznego pogłębienia się wady.

Nadwzroczność-wada odwrotna do krótkowzroczności. Wyraźne jest widzenie z daleka, natomiast zamazane są obiekty znajdujące się bliżej. Powoduje to szybkie zmęczenie wzroku przy czytaniu, może prowadzić do powstawania bólu głowy i podrażnienia spojówki. Nadwzrocznoćś ujawnia się w okresie dzieciństwa i jest wadą dziedziczną. Często, zwłaszcza u dzieci, dalekowzroczność występuje równocześnie z zezem zbieżnym.

Astygmatyzm-zaburzenia ogniskowe, które powodują zamazanie lub zniekształcenie obrazu. Najczęściej astygmatyzm występuje wspólnie z jedną z wad-krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Astygmatyzm powoduje także bóle głowy, przemęczenie i pieczenie oczu.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata