profil

Oko - budowa, funkcje, mechanizm widzenia, akomodacja oka, wady wzroku, choroby oczu.

poleca 82% 1790 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Budowa oka Budowa oka

Funkcje oka: odbieranie fal świetlnych; przekształcanie fal świetlnych w impulsy elektryczne, które są scalone i analizowane w ośrodku wzrokowym kresomózgowia, w wyniku czego powstaje trójwymiarowy obraz.
Budowa oka: gałka oczna- zbudowana jest z trzech warstw: błona włóknista, błona naczyniowa (naczyniówka), siatkówka. Wnętrze gałki ocznej wypełnia komora przednia oka, ciało szkliste i soczewka. Narządy dodatkowe: brwi, rzęsy, powieki, spojówki, czyli przezroczyste błony pokrywające wewnętrzną stronę powiek i zewnętrzną powierzchnie rogówki, aparat ruchowy oka, aparat łzowy.

Mechanizm widzenia: Fala świetlna docierając do oka przechodzi przez rogówkę, komorę przednią, źrenicę, soczewkę i galaretowate ciało szkliste, ulega załamaniu, następnie skupieniu w promień świetlny, który pada na siatkówkę dając obraz rzeczywisty, pomniejszony i odwrócony. W siatkówce znajdują się 2 rodzaje fotoreceptorów: pręciki i czopki. Pręciki to bardzo czułe fotoreceptory umożliwiające widzenie po zmierzchu, ale nie rozróżniają kolorów i nie są precyzyjne. Czopki dają dobry, ostry obraz i barwny przy intensywnym oświetleniu. Dzięki temu, że różnią się od siebie wrażliwością na odbiór fal światła niebieskiego, czerwonego i zielonego.

Akomodacja oka- to przystosowanie się oka do obserwacji obiektów znajdujących się w różnych odległościach (maks.6m).Polega to na zmienianiu się kształtów soczewki, co umożliwia ostre widzenie obiektu. Akomodacje umożliwiają mięśnie wewnętrzne gałki ocznej.

Wady wzroku: krótkowzroczność- występuje gdy promienie świetlne skupiają się przed siatkówką powodując powstanie obrazu rozmazanego. Dalekowzroczność- występuje gdy promienie świetlne skupiają się poza siatkówką. Astygmatyzm- powstaje gdy siła łamiąca oka nie jest równomierna dla wszystkich fal świetlnych.

Choroby oczu: zaćma (katarakta)- polega na zmętnieniu soczewki oka. Przyczyna tej choroby może być starzenie się narządu wzroku lub infekcja. Niekiedy katarakta powoduje konieczność operacyjnej wymiany soczewki. Jaskra- to zespół chorób oka występujący zwykle u osób starszych lub na skutek stanów zapalnych narządu wzroku. Objawami są m.in. wzrost ciśnienia płynu w gałce ocznej i zaburzenia krążenia krwi w oku.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata