profil

Czy starożytne ideały mogą być cenne dla współczesnego człowieka?

poleca 85% 113 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec Powrót syna marnotrawnego

Starożytni grecy stworzyli ideał człowieka godny naśladowania" opisywali go w wielu swych utworach. Najstarszym z dzieł nakazujących taki wzorzec była ""Iliada" Homera. Zostali w niej przedstawieni herosi o pięknych cechach charakteru . Najważniejsze cechy greckiego ideału to szlachetność" waleczność" odwaga" honor i patriotyzm" którym musiał być obdarzony każdy wojownik. Taki był Achilles" Hektor" Agamemnon" Odys i wielu innych. Ale wojownicy nie mogli być bezwzględni musieli również kierować się sercem i odznaczać się ogłada towarzyską. W życiu Greków ważna była rodzina" miłość" oddanie bogom i wierność ideałom. Te cechy posiadał np. Odys" który pomimo długiej tułaczki pozostał wierny żonie "Penelopie. Pamiętał zawsze o domu rodzinnym i ukochanym synu Telemachu. Na tych wspaniałych wzorcach wychowało się wiele późniejszych pokoleń. Także my" współcześni" chętnie je poznajemy.

Dzisiaj młody czytelnik i odbiorca sztuki także poszukuje cnót godnych naśladowania. Czytając ""Syzyfowe prace" i "Siłaczkę" Stefana Żeromskiego odnajdujemy tam postaci podobne do starożytnych bohaterów. Marcin Borowicz" bohater "Syzyfowych prac" walczył z własnymi słabościami. Zrozumiał że nie można się poddawać rusyfikacji. Możemy je porównać do jednego z wojowników greckich- Hektora" który przełamał lęk" przestał unikać Achillesa i stanął z nim do walki. Pomimo przegranej" uznano go za bohatera.

Ale nie tylko w walce uwidaczniają się cechy godne naśladowania" również uczciwość w wykonywaniu obowiązków i zaangażowanie w prace jest bardzo ważne. Przykładem może być dla nas Stasia Bozowska" bohaterka "Siłaczki"" która w trudnych warunkach pracowała za darmo z wiejskimi dziećmi" postępowała zgodnie ze swoimi ideałami. Inną postacią" udowadniająca nam te prawdę jest bohater filmu "Zielona mila". Strażnik więzienny Paul Edgecombe pracuje wśród więźniów skazanych na śmierć" ale nie pogardza tymi ludźmi" odnosi się do nich z szacunkiem" rzetelnie wypełnia swoje obowiązki. Dzięki temu poznaje nadprzyrodzone zdolność Johna Coffeya" zagadkowego olbrzyma" niesłusznie skazanego za morderstwo na dwóch młodych dziewczynkach.
Ideały wojowników zostały przedstawione także w innym filmie pt. ""Gwiezdne wojny". Tutaj rycerze walczą o sprawiedliwość i pokój we wszechświecie oddając życie dla tej honorowej służby.

W dzisiejszych czasach takie cechy jak honor" sprawiedliwość patriotyzm wydają się mniej ważne niż w starożytności. Jednak w przeszłości Polacy potrafili pokazać że greckie ideały są im nieobce. Dobrym przykładem odrodzenia się ich w naszych sercach była walka w obronie Warszawy w czasie II wojny światowej opisana w "Kamieniach na Szaniec" A. Kamińskiego. Główni bohaterowie tej powieści Alek" Zośka i Rudy odznaczali się niewiarygodnym patriotyzmem i odwagą. Teraz żyjemy w wolnym kraju i nikt od nas nie wymaga takich ofiar" ale warto pamiętać o tamtych ludziach i czasach.

Dziś współcześni cenią inne wartości" które były cechami starożytnych ideałów. Są to wytrwałość" miłość" umiejętność przebaczenia" wiara" docenianie roli rodziny.
Obraz Rembrandta ""Powrót syna marnotrawnego"" namalowany w okresie renesansu" może być dla nas przykładem tych wartości" które należy cenić najwyżej miłość i przebaczenie. Malarz ukazał scenę" która od wieków powtarza się w rodzinach. Rodzice przyjmują do domu dzieci" które od niego odeszły. Dzieci błądzą" ale rodzice są od tego, aby im wybaczyli i pokazali właściwą drogę.

W świetle przytoczonych przykładów uważam" że starożytne ideały są cenne dla człowieka współczesnego. W codziennym życiu nie mamy czasu ma zastanawianie się nad ich rolą w naszej egzystencji. Być może dlatego że jesteśmy zbyt zabiegani i zapracowani. Musimy jednak pamiętać że człowiek został stworzony do określonych prac" ale także ma swój świat marzeń" w którym dawne ideały zajmują ważne miejsce i to one kształtują naszą osobowość.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty