profil

Czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego?

poleca 85% 109 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moim zdaniem starożytne ideały mogą być cenne dla współczesnego człowieka. Świat starożytny, choć tak różnorodny pod wieloma względami od naszego, wyznawał podobne wartości jak my współcześnie żyjący. Obecnie te wartości nas kształtują, nawet nie świadomie, ale ciągle się na nim wzorujemy.

Starożytności stworzyła nam bardzo dużo ideałów wzorów. Na przykład ideał rycerza pięknego, męskiego, odważnego wojownika przezwyciężającego swoje słabości. Przykład takiego wojownika jest opisany w „Iliadzie” Homera. Jeden z bohaterów homerowych Hektor pozbył się ogromnego lęku i staną do walki z Achillesem i mimo przegranej uznano go za bohatera.

Współczesnym odpowiednikiem wspaniałego wojownika może być główny bohater filmu pt. „Gladiator”. Również takim przykładem jest film pt. „Patryjota”, mówiący o człowieku, który za cenę ratowania własnej ojczyzny jest gotów oddać wszystko, co ma nawet życie.

W dzisiejszych czasach takie cechy jak honor, sprawiedliwość oraz patryjotyzm wydają się mniej ważne niż w starożytności. Jednak nie zapomnieliśmy o tych cechach. Dobrym przykładem jest opisana w książce pt. „Kamienie na Szaniec” A.Kamińskiego mówiąca o ludziach, którzy stawali w obronie Warszawy podczas drugiej wojny światowej odznaczając się nie wiarygodną odwagą.

Uważam, że przytoczone ideały są cenne dla człowieka współczesnego. Codziennym życiu nie zastanawiamy się o tych ważnych cechach, być może, dlatego, że jesteśmy zabiegani. Ale na pewno każdy przyzna mi rację, że starożytne ideały są cenne dla człowieka współczesnego.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
Komentarze (2) Brak komentarzy
25.1.2008 (13:24)

zgadzam się z tym

7.10.2007 (17:49)

Krótkie, ale początek był mi potrzebny żeby stworzyć dobre wypracowanie ;] Taką 4 stawiam tylko za to, że mi pomogła bardzo ta praca.

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi