profil

Czy starożytne ideały mogą być cenne dla współczesnego człowieka?

poleca 85% 545 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Greckie mity są tak piękne, że nie poszły w zapomnienie, choć ludzie dawno przestali wierzyć w istnienie helleńskich bogów. Nauki i zachowania zaczerpnięte z antyku są nadal aktualne. Czy starożytne ideały mogą być cenne dla współczesnego człowieka?

We współczesnym świecie dla człowieka najważniejsze są dobra materialne np. pieniądze. Wszystko można za nie kupić. Niczego nie dostanie się za darmo. Wiąże się to z tym, że nikt już nie chce pomagać bliźniemu. Mit o Prometeuszu pokazuje jak być bezinteresownym względem drugiego człowieka. Prometeusz wykradł bogom ogień i podarował go ludziom, by mogli się ogrzać. Dał im również narzędzie, aby bronili się przed niebezpieczeństwami natury. Spotkała go za to kara. Cierpi wieczne męki. Zrobił to zaś dla ludzi i nie chciał nic w zamian. Człowieczeństwu brakuje odwagi i chęci, żeby sprzeciwić się panującej we współczesności modzie i pomóc innym bez względu na wszystko. Jest to bardzo cenne dla współczesnego człowieka.

Wartość ponadczasową – wielką macierzyńską miłość przedstawia mit o bogini ziemi i urodzaju Demeter i jej córce Korze. Demeter bardzo kochała swoją córkę. Chciała dla niej wszystkiego, co najlepsze więc strzegła ją przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Gdy Hades porwał do podziemi Korę, bogini wpadła w rozpacz i w poszukiwaniu Kory opuściła Olimp - a na jej rozkaz ziemia stała się jałowa i przestała rodzić. Bogini urodzaju nie wyobrażała sobie dalszego życia bez córki. Bogowie zaingerowali w sprawę. Zdecydowano, że Kora będzie spędzać z matką 9 miesięcy a 3 w podziemiach. Kiedy Kora wychodziła na 9 miesięcy z podziemi, radość Demetery była tak wielka, że cała przyroda nabierała pięknych barw. Miłość macierzyńska jest bardzo cenna dla współczesnego człowieka.

Starożytne ideały, choć powstały wieki temu nigdy nie stracą na ważności i będą zawsze cenne dla współczesnych ludzi.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta