profil

"Zemsta" streszczenie

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-08
poleca 83% 3274 głosów

Zemsta Streszczenie Zemsta Streszczenie

Główne postacie utworu:
- Cześnik Raptusiewicz
- Podstolina
- wychowanica Cześnika
- Wacław
- Papkin

Streszczenie "Zemsta" A. Fredro
Cześnik Raptusiewicz miał plany matrymonialne względem wdowy Podstoliny. Przeszkadzała mu niestety wrodzona nieśmiałość. Wezwał więc na pomoc Papkina, którego uczynił swoim swatem i pośrednikiem między nim a skłóconym sąsiadem - Rejentem Milczkiem. Cześnik chciał przede wszystkim majątku wdowy, nie świadom, że ona również szuka męża, bo jej bogactwo to tylko pozory.

Rejent w tymczasem rozkazał zbudować między posiadłościami mur graniczny.

Potem przenosimy się na chwilkę do ogrodu, w którym Wacław i Klara składają sobie miłosne wyznania i obietnice.

Po rozpędzeniu murarzy pojawia się Papkin i Wacław, dobrowolnie oddający się w niewolę, by być bliżej Klary. Próbuje się również wkupić w łaski Cześnika za pomocą Podstoliny. Niestety sytuacja nieco się komplikuje. Wdowa chce zerwać zaręczyny, ponieważ woli Wacława.

Papkin wyznaje Klarze miłość. Ona na potwierdzenie żąda od niego półrocznego milczenia i krokodyla.

Budowa muru zaostrza sąsiedzki konflikt. Doprowadza do planów pojedynku, w którym sekundantem ma zostać Papkin.

Podstolina zrywa zaręczyny z Cześnikiem. Informuje go o tym w liście przyniesionym przez Papkina. Wdowa chce poślubić Wacława. Cześnik na wieść o tym postanawia zwabić do siebie młodzieńca. Dyktuje Dyndalskiemu komiczny list, który w założeniu miał być rzekomym dziełem Klary.

Papkin wraca do Cześnika i uświadamia sobie, że mógł zostać poczęstowanym zatrutym winem. Spisuje testament. Cały majątek chce zostawić Klarze, choć nie posiada go prawie wcale.

Wacław w drodze do ukochanej zostaje złapany przez Cześnika. Przypadkiem okazuje się, że chce on ożenić go z Klarą. Kochankowie są zdezorientowani, ale szczęśliwi i pełni aprobaty dla tego pomysłu. Wszyscy spotykają się w kaplicy, gdzie czeka ksiądz.

Do Cześnika przybywa Rejent, który czekał na rywala w miejscu pojedynku. Gdy dowiedział się o ślubie syna popadł we wściekłość. Uspokaja się dopiero na wieść o tym, że cały majątek został przepisany na Klarę.

Końcowym akcentem utworu jest zawarcie sąsiedzkiej zgody.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (1) Brak komentarzy

Dobre, zobaczymy co będzie na sprawdzianie ;]

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty