profil

"Zemsta" Aleksander Fredro - streszczenie

poleca 82% 1078 głosów

Zemsta Streszczenie Zemsta Streszczenie

Wszystko zaczyna się w domu Cześnika, kiedy Maciej Raptusiewicz siedzi przy stole z Dyndalskim. Rozmawia z nim o swoich planach małżeńskich i mówi, że nie wie, na którą kobietę ma się zdecydować. Czy na Klarę, która jest jego bratanicą, czy na Podstolinę. Okazało się, że lepszą żoną będzie dla niego Hanna. W ten czas wchodzi Papkin, który wywyższa się i opowiada o swoim męstwie.

Cześnik był niezadowolony, że druga połowa zamku należy do Rejenta. A jeszcze bardziej zdenerwował się, kiedy zobaczył, że Rejent zatrudnił murarzy, którzy mieli naprawić mur. Cześnik rozkazał Papkinowi, aby pozabijał murarzy, lecz ten tchórzył. Podczas bójki Papkin wziął Wacława jako jeńca.

Cześnik nie był zadowolony, ponieważ uważał, że nie potrzebuje jeńca. Chciał wypuścić Wacława, ale ten nie chciał iść i wyciągając saszetkę z pieniędzmi oznajmił Cześnikowi, że chce poślubić Klarę. Kazała ona Wacławowi uwieść w sobie Podstolinę. Papkin wyznał miłość Klarze, a ta powiedziała mu, że jeżeli chce ją zdobyć to musi przynieść jej krokodyla, w co Papkin uwierzył.

Cześnik wyzwał Rejenta na pojedynek i namówił murarzy, aby podpisali pismo, że byli wykorzystywani, przez Rejenta. Murarze na początku nie chcieli podpisać pisma, ale po jakimś czasie ulegli namową Cześnika.

Papkin przybył do Rejenta, aby powiadomić go o walce. Nagle do zamku weszła Podstolina i wtedy Papkin dowiedział się, że ma ona poślubić Wacława. Kiedy Papkin zostaje sam z Podstoliną, ta daje mu list i prosi go, żeby przekazał ten list Cześnikowi. Kiedy Cześnik przeczytał list bardzo się zdziwił i zdenerwował. Kazał Dyndalskiemu iść do Wacława i przekazać, że Klara go woła, a Cześnika nie ma. Gdy Wacław przyszedł został zmuszony do poślubienia Klary.

Pod koniec powieści, kiedy był ślub młodych, Rejent dał im błogosławieństwo i pogodził się z Maciejem.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (8) Brak komentarzy
5.10.2010 (19:43)

ja nie wiem ale chyba fajne

10.6.2008 (20:28)

fajna praca przydała mi się:)pozdro

6.5.2008 (19:42)

Oj co wy chcecie przeciez to jest dobrze opisane jak wczesniej nie czytałas agula_12 to i po takim streszczeniu nie zrozumiesz :P

Treść sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta