profil

Czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego

poleca 85% 157 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

Starożytność była epoką, która w znacznym stoopniu przyczyniła się do rozwoju naszej kultury europejskiej. Zawdzęczamy jej powstanie teatrów, filozofii, róznych gatunków literackich tj. epopeji czy pieśni. Wywodzą się z niej także niektóre tradycje, które zostały nieco zmodyfikowane. Czasy starożytne narzucały pewien ideałczłowieka. Człowiek ten musiał być szlachetnie urodzony i znać wszystkich swoich dostojnych przodków. Posiadał cechy tj. odwaga, siła, skromność, honor, waleczność i patriotyzm. Postać mężczyzny powinna promieniować siłą. Ważny był także ładny, zadbany wygląd. Wiele rzeczy wybaczało się ze względu na urodę. Każdy z nas, ludzi współczesnych, wytycza sobie drogę, którą idzie przez życie. Często oparta jest ona na współczesnych ideałach. Zadajmy sobie pytanie: czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka wspólczesnego?
Jednym z przykładów ideału starożytnego człowieka jest Hektor. Skromny, mądry, otwarty. Zawsze szanował swojego przeciwnika. Po zwycięskiej bitwie, walce, odczuwał obowiązek pogrzebania jego zwłok. Nie ulegał nigdy słabościom, a zwłaszcza upokorzeniu. Nie straszna była mu śmierć. Gotów był poświęcić swoje życie dla swojego kraju i rodziny. Wiedział, że nie miał szans w walce z potężnym Achillesem, mimo to nie stchórzył i walczył uczciwie, zgodnie z honorem. Nigdy nie sprzeciwiał się bogom. Ważna była dla niego religia. Był człowiekiem godnym naśladowania.
Kolejnym przykładem może być Prometeusz. Według mitologii greckiej stworzył on człowieka. Ulepił go z gliny zmieszanej ze łzami. Dał mu życie i duszę. Ludzie jednak byli nieporadni. Prometeusz widząc to, postanowił im pomóc. Uczył ich umiejętnego używania sztuk i rzemiosł. Postanowił dać im ogień. Nie zgodził się na to Zeus, z obawy przed niezależnością ludzi. Prometeusz jednak sprzeciwił sie Zeusowi i wykradł bogom ogień, choć wiedział, że spotka go za to kara. Bogowie w zemście stworzyli piękną kobietę Pandorę, mającą w ręku tajemniczą puszkę, która miała być darem dla Prometeusza, on jednak wyczuł podstęp. Jednak jego brat zakochał się w Pandorze. Ciekaw jej posagu, otworzył puszkę z której wydostały się do ludzkiego świata wszystkie choroby, smutki, nieszczęścia i łzy. Prometeusz rozgniewał się na bogów i postanowił się zemścić. Zeus skazał go za to na ból i cierpienie. Przykuł do skały, gdzie nie było ludzi. Codziennie przylatywał sęp i wyżerał mu wątrobę, która wciąż odrastała. Prometeusz cierpiał z miłości do ludzi. Pokazał, że ma wielkie i wpaniałe serce.
Jeszcze jednym z przykładów jest Antygona. Jej brat Polinejkes zostaje uznany za zdrajcę i zamordowany. Król Kreon zakazuje jego pochówku. Antygona nie może pozwolić na to, aby dusza zmarłego Polinejkesa błąkała się po świecie. Ważniejsz jest dla niej prawo boskie niż prawa wyzanczone przez człowieka. Łamie zakaz Kreona i rzebie ciało brata. W trakcie tego obrzędu zostaje schwytana przez strażnika. Dobrowolnie przyznaje się do złamania zakazu Kreona. Zostaje uwięziona w grobowcu i skazana na śmierć.
W swietle przytoczonych argumentów uważam, że starożytne ideały są cenne dla człowieka wspólczesnego. Dzięki nim, doseniamy dobr ludzi i sami staramy się być dobrymi, odważnymi i szlachetnymi ludźmi, mając niadzieję, że inni będą nas za to szanować. Piękne cechy są ważne od zawsze i sądzę że nigdy się to nie zmieni. Są to rzeczy, które sprawiają, że stajemy się szlechetni i wyjątkowi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty