profil

Dziura ozonowa.

poleca 85% 169 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Życie na Ziemi byłoby niemożliwe, gdyby nie warstwa rozproszonych gazów. To warstwa ozonu chroni nas przed szkodliwym ultrafioletowym promieniowaniem Słońca, które wytwarza m.in. niewidoczne dla oka ludzkiego promieniowanie ultrafioletowe . Jest ono niebezpieczne, ponieważ przyspiesza proces starzenia się skóry, jest jedną z przyczyn powstawania zaćmy, może także wywołać zmiany nowotworowe skóry ? raka .

Bez promieni słonecznych nasz świat byłby jałową planetą. Promieniowanie słoneczne ogrzewa powierzchnię Ziemi i jest wykorzystywane przez rośliny w procesie fotosyntezy.

Stało się jasne, że działalność człowieka narusza delikatną równowagę w atmosferze. Ozon to forma tlenu z trzema atomami. Blisko powierzchni Ziemi ozon jest trucizną, która współuczestniczy w tworzeniu smogu fotochemicznego i kwaśnego deszczu. Już od 15-50km w górę od powierzchni Ziemi ozon staje się b. pożyteczny tworzy warstwę ochronną dla życia. Zatrzymuje nadmiar promieni UF i pełni funkcje atmosferycznego termoregulatora.

Zaczęto używać freonu do produkcji aerozoli, lakierów, w sprężarkach lodówek, w przemyśle kosmetycznym i po pewnym czasie okazało się jak katastrofalne skutki przynosi używanie tych związków dla warstwy ozonowej. To cząsteczki freonów nie wchodzą w reakcje i nie rozpadają się dlatego mogą żyć w atmosferze ponad sto lat. Głównie chlor uszczupla ilość ozonu. Ponieważ w ostatnich latach emisja freonów b. się nasiliła dlatego niezbędne jest natychmiastowe jej zmniejszenie.

Współczesne obserwacje wykazują, że zanieczyszczenia atmosfery niszczą tę ochronną warstwę. W 1985 r. naukowcy odkryli, że warstwa ozonowa jest niszczona sezonowo i tylko nad wybranymi obszarami np. nad Antarktydą. a jej rozległość dorównuje powierzchni Stanów Zjednoczonych. Podczas zimy nad kontynentem rozbudowuje się mroźny wyż, który nie pozwala na mieszanie się mroźnego powietrza z cieplejszym. W tej cienkiej masie powietrza z temperaturą około ? 90 C cząsteczki lodu formują tzw. Polarne chmury. W czasie długiej nocy polarnej reakcje chemiczne pozostają uśpione. Czasem jednak na powierzchni chmur mogą zachodzić powolne reakcje, przygotowujące atomy chloru do szybkiej reakcji, gdy pojawiają się pierwsze promienie słoneczne wraz z polarną wiosną. Ten wiosenny ?błysk? chloru gwałtownie niszczy antarktyczną warstwę ozonową.

Dziura ozonowa to spadek zawartości ozonu ( O3) na wysokości 15-20 km głownie w obszarze bieguna południowego.

W celu ochrony warstwy ozonowej przedstawiciele 31 państw podpisali w 19987 roku umowę zakładająca 50 % spadek produkcji freonu. Niestety w Polsce nadal używa się produktów zawierających freon.

Dziura ozonowa przestaje się rozrastać ? wynika z analizy najnowszych pomiarów warstwy ozonu nad Ziemią. Amerykańscy eksperci przestrzegają jednak, że upłyną dziesiątki lat zanim dziura ozonowa zacznie się kurczyć. Powłoka ozonowa nad niektórymi rejonami naszego globu jest nieco grubsza niż jeszcze w zeszłym roku, jednak wciąż jest znacznie poniżej normalnego poziomu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty