profil

Znaczenie wielkich odkryć geograficznych. Odkrycie Indii - Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Odkrycie Ameryki - Kolumb, Ameriko Vespucci

poleca 81% 1238 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Odkrycie Ameryki [Kolumb, Ameriko Vespucci]


W latach 80' XV wieku, mało znany żeglarz włoski Krzysztof Kolumb przedstawił królowi plan dotarcia do Indii, zakładając podróżowanie w kierunku zachodnim. Z punktu widzenia współczesnej wiedzy, plan Kolumba był błędny. W ogóle nie uwzględniał na trasie kontynentu amerykańskiego. Król Portugalii nie okazywał zainteresowania planem Kolumba. Powodzeniem zakończyły się za to staranie Kolumba na dworze władców Hiszpanii-królowej Izabeli króla Ferdynanda.

Dnia 3 sierpnia 1492 wypłynęła z portu Palos se la Frontera flotylla pod dowództwem Kolumba. Składała się z 3 okrętów i załogę stanowiło 87 ludzi. Dnia 12 października 1492 jeden z marynarzy dostrzegł ląd, była to wyspa Guanahani. Kolumb nazwał ją San Salwador. (na archipelagu wysp bahama). Później odkrył Kubę i Haiti i mieszkańców nazwał Indiami a odkryte tereny Indiami zachodnimi, nie zdając sobie sprawy, że odkrył nowy kontynent. Jego odkrycie wywołało euforię w Hiszpanii. Kiedy jednak uznano, że na nowo odkrytych terenach nie ma cennych kruszców, Kolumb popadł w zapomnienie i nawet nie wiedział, że odkrył nowy kontynent.

W 1503 ukazały się pisma włoskiego żeglarza Ameriko Vespucci z barwnymi opisami nowo odkrytego kontynenty, który nazwano od jego imienia: Ameriga, Amerika lub Ameryka. Toczyły się zaciekłe spory o to, kto jest prawdziwym odkrywcą Ameryki. Wymieniano wielu różnych odkrywców, między innymi wikingów z Grenlandii, lecz wcześniejsze podróże nie miały znaczenia dla stosunków między tymi dwoma kontynentami. Dopiero odkrycie Kolumba zmieniło bieg historii świata.

Odkrycie Indii [Vasco da Gama, Ferdynand Magellan]


Portugalczycy nadal szukali drogi morskiej do Indii, ponieważ droga przez kontynent była niebezpieczna, kupcy zostali okradani z całego dobytku. W 1497 z portu w Lizbonie wypłynęły 4 okręty pod dowództwem Vasco da Gamy. Po 11 miesiącach podróży przez ocean Atlantycki i Indyjski 23 maja 1498 dotarły do wybrzeży Indii. W lipcu wyprawa powróciła do Portugalii. Odkrycie to pozwoliło Portugalczykom na długie lata zmonopolizować handel morski z Indiami.

Portugalczyk Ferdynand Magellan wysunął projekt opłynięcia świata, dotarcia do Azji wschodniej droga przez zachód. Propozycja została odrzucona, więc Magellan przeniósł się do Hiszpanii gdzie zyskał poparcie. W 1519 flotylla złożona z 5 karawel i 265 ludzi wyruszyła w kierunku Brazylii. Po trwającej 100 dni podróży okręty dotarły do wysp mariańskich, w trakcie rejsu przez Pacyfik załoga zmniejszyła się o połowę. Zmarli z głodu i pragnienia. Następnie na filipinach po starciu z tubylcami zginął i sam Magellan, dowództwo przejął Juan Sebastian del Cano i on na statku- Victoria wraz z 18-osobową załogą powrócił w roku 1522 do Hiszpanii.

Znaczenie wielkich odkryć geograficznych


Dokonane na przełomie XV i XVIw. Odkrycia geograf. Otworzyły nowy okres w dziejach Świata zaczynając okres ekspansji kolonialnej mieszkańców Europy na inne kontynenty. W 1494 zawarty został w hiszpańskim miasteczku Tordesillas traktat między władcami Portugalii i Hiszpanii. Ustalono w nim linię demokracyjną między strefami wpływów obu państw wzdłuż 46 południka.

Obszary na zachód od tego południka miały przypaść Hiszpanii a na wschód - Portugalii. Kraje śródziemnomorskie zaczęły tracić swoje znaczenie. Najważniejsze stały się państwa znad oceanu: Portugalia, Hiszpania, później ang. Francja, i Niderlandy.

Niezmiernie ważne było odkrycie złóż srebra i złota w Ameryce Pd, które rychło trafiły do europy, zmieniając ceny w europie. Z punktu widzenia naszej sytuacji ekspansja kolonialna była korzystna. W koloniach hiszpańskich funkcjonował system encomineda - kolonizator otrzymywał ziemię i ludzi. Mógł ich wykorzystywać do pracy na roli, dlatego też Indianie stali się niewolnikami, byli zmuszani to wykonywania najcięższych prac i do wydobywania kruszców. Choroby przyniesione przez europejczyków do ameryki były dla Indian śmiertelnie poważne, dlatego też zdziesiątkowały Indian.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty