profil

Dlaczego warto przechowywać krew pępowinowa?

poleca 85% 808 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Krew pępowinowa nazywana jest też krwią łożyskową - to ta sama krew która krążyła w układzie krwionośnym płodu. Jest to krew pobrana z łożyska i części pępowiny tylko bezpośrednio po porodzie. Jest to nieoceniony skarb, który w przyszłości może uratować życie dziecka lub jego rodzeństwa. Krew pępowinowa stanowi bogate źródło krwiotwórczych komórek macierzystych (krwiotwórcze, podobne do tych ze szpiku kostnego). Które podobnie jak komórki szpiku mogą być przeszczepiane w celu odbudowania układu krwiotwórczego i odpornościowego i wykazują przy tym większą skuteczność niż komórki macierzystego pozyskane od dawców dorosłych. Okazało się, że komórki macierzyste z krwi pępowinowej odznaczają się dużym potencjałem proliferacyjnym, to jest mają dużą zdolność namnażania się po przeszczepieniu. Dotyczy to zarówno przeszczepów autologicznych (dawca jest biorcą pobranych komórek) jak i allogenicznych (przeszczep od innego osobnika np. przeszczep rodzinny).W przypadku przeszczepów allogenicznych zwykle nie ma całkowitej zgodności, co może spowodować dwa rodzaje powikłań: reakcję odrzucenia przeszczepionych komórek albo reakcję przeszczepu przeciw biorcy (GvHD- ang. Graft versus Host Disease).

W sumie koszty pobrania i przechowywania krwi sięgają 5-6 tys. zł. Specjaliści sadzał, że w ośmiu bankach prywatnych spoczywa już ok. 30 tys. porcji, co kosztowało polskich rodziców już kilkadziesiąt milionów złotych. Z roku na rok mimo kosztów chętnych przybywa. Sprowadzenie dla chorego dziecka krwi ze zgodnymi antygenami np. z USA jest 50 razy droższe i do tego nie zawsze udaje się ją znaleźć na czas.

Moim zdaniem krew jest bezcenna i jeśli jest tak możliwość jej pobrania i przechowania to powinniśmy się zabezpieczyć na przyszłość nigdy niewiadomo czy nieprzyda się nam ta krew. Z krwi pępowinowej może też skorzystać: rodzeństwo, ojciec oraz matka. A koszt pobrania i przechowywania krwi jest do pokonania. Ludzkie życie jest bezcenne a krew w szczególności w obecnych czasach kiedy brakuje krwi. Zabieg pobrania krwi jest prosty, bezbolesny i trwa około 5 minut a może uratować w przyszłości kogoś z najbliższej rodziny

Bibliografia
  1. Fundacja Urszuli Jaworskiej Bank Dawcy Szpiku
  2. Polski Bank Komórek Macierzystych
Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (2) Brak komentarzy

Praca jest naprawdę dobra :)

Pozdrawiam serdecznie

dzięki ! o to właśnie mi chodziło !

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata