profil

Sopot- turystyka

poleca 85% 320 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Sopotu, miasta rozciągającego się malowniczo pomiędzy Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym i czystymi nadmorskimi plażami. Miłośnikom sztuki i amatorom aktywnego wypoczynku Sopot oferuje oprócz wizyt w teatrach i galeriach oraz złocistej plaży, możliwość uczestniczenia w niezliczonych imprezach organizowanych na terenie całego miasta. Spragnionym spokoju Sopot zapewnia wypoczynek w kameralnej atmosferze nadmorskiego uzdrowiska. Pełna uroku stylowa architektura i zatopione w zieleni zaułki, nadają miastu niepowtarzalny charakter cichej przystani. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Centrum miasta stanowi ulica Bohaterów Monte Casino - główny deptak nadmorskiego uzdrowiska, potocznie zwany Monciakiem. Jest on zamknięty dla ruchu drogowego. Po obu jej stronach znajdują się liczne kamienice z przełomu XIX i XX wieku, w których znajdują sie puby, kawiarnie, restauracje. Aby odkryć prawdziwy urok Sopotu wystarczy skręcić w jedną z bocznych uliczek i znaleźć się w zupełnie innym świecie - pełnym secesyjnych kamieniczek, zabytkowych parków i ogrodów. W jednej z takich klimatycznych uliczek znajduje się Dworek Sierakowskich, w którym ma swoją siedzibę Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. Masz ochotę na romantyczny spacer w pobliżu morza? Ale nie chcesz brudzić sobie stóp piaskiem?
Pójdź z ukochanym/ną na molo! Prócz spaceru, w ciepłe dni można tam wynająć motorówkę lub popływać na nartach wodnych, a dla ludzi o mocnych nerwach- zostać pociągniętym na spadochronie przez motorówkę- niezapomniane wrażenia!
Do obiektów niewątpliwie wartych obejrzenia w Sopocie należy również Opera Leśna, słynąca w okresie międzywojennym z festiwali wagnerowskich, a po 1961 r. - z odbywającego się corocznie Międzynarodowego Festiwalu Piosenki. Na granicy Sopotu z Gdańskiem znajduje się Tor Wyścigów Konnych, urządzony ponad sto lat temu na trawiastym terenie o powierzchni 33 hektarów, na którym odbywały się międzynarodowe imprezy jeździeckie o randze europejskiej.
Dla lubiących sztukę radzimy odwiedzić tutejszą Państwową Galerię Sztuki.
Co parę dni można się wybrać na Wieczór Artystyczny- są to popisy młodych artystów, jak również przyjść na jedną z licznych wystaw.
Dla ludzi lubiących nocne zabawy w pubach, pub- Black Bull, Błękitny Pudel, Cafe nr. 5 oraz Columb 2000 Pub stoją otworem przez 24 godz. na dobę.
Szukacie noclegu? Nic prostszego- dla ludzi nielubiących „szastać” pieniędzmi idealny będzie Maryla Hotel lub Miramar Hotel. Dla nieco zamożniejszych lub wyjeżdżających w interesy ludzi proponujemy wspaniały, cieszący się już wieloletnią sławą, wspaniały Hotel Grand, tuż nad morzem. Przedwojenne toalety (wielkie wanny, i umywalki) to tylko jedna z zalet hotelu.
Ale to nie wszystko- miasto Sopot ma także właściwości uzdrowiskowe!
Rozwój wiedzy medycznej pozwolił już w połowie XVIII wieku uznać kąpiel w wodzie morskiej za jedną ze skuteczniejszych terapii wykorzystywanych przy leczeniu pewnych schorzeń, dziś określanych mianem chorób cywilizacyjnych.
Jan Jerzy Haffner, lekarz, który pozostał w Sopocie po klęsce Francuzów, zachwycony wspaniałym krajobrazem i warunkami klimatycznymi miasta, podjął się zbudowania w tym miejscu kąpieliska z prawdziwego zdarzenia.
21 Maja 1823 r. położył w rejonie nasady dzisiejszego mola kamień węgielny pod zakład kąpielowy, a następnie, w ciągu zaledwie 7 lat, stworzył, nowoczesne jak na owe czasy, uzdrowisko nadmorskie.
U progu XX wieku Sopot liczył już ponad 10 tysięcy stałych mieszkańców; w 1901 r. uzyskał prawa miejskie. Kąpielisko, będące już przedsiębiorstwem komunalnym, rozwijało się bardzo szybko. Rada Miasta postanowiła oprzeć strategię rozwoju Sopotu na działalności uzdrowiskowej i turystycznej. W 1993 r. osiągnięto czystość plaż i wody morskiej w stopniu pozwalającym na otwarcie kąpieliska na odcinku od granicy z Gdynią do mola w Sopocie. W roku 1997 został udostępniony do plażowania cały sopocki brzeg morski, zaś na jego połowie urządzono kąpielisko. W 1997 r. zostało uruchomione ujęcie wody chlorkowo-sodowej (solanki) wypływającej samoczynnie w Zdroju Św. Wojciecha z głębokości ponad 800 m. Woda ta nadaje się w stanie naturalnym do kąpieli mineralnych, a po rozcieńczeniu również do inhalacji i picia.
Wszystko to sprawiło, iż w maju 1998 r. Minister Zdrowia przekazał władzom Sopotu opinię o spełnieniu przez miasto warunków niezbędnych do uznania go za gminę uzdrowiskową.
Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy mają już dość tzw. cywilizacji i pragną w spokoju przez parę dni od niej odpocząć.
Ludzie lubiący huczniejsze imprezy też nie będą narzekać! Wymieniając imprezy, nie muszę oczywiście wspominać o znanym już prawie na całym świecie festiwalu w Sopocie! Jeśli chodzi o inne imprezy- nie wierzycie, że znajdziecie coś dla siebie? To spójrzcie na plan zabaw na Styczeń 2002 r.:

stycznia Koncert Noworoczny Urzędu Miasta Sopotu Sala PFK

11 stycznia
- 8 lutego Wystawa pt. „Pierwszy rok Muzeum Sopotu"
Celem wystawy będzie prezentacja działalności Muzeum Sopotu w pierwszym roku jego istnienia (powołane zostało do życia 1 lutego 2001 roku). Zaprezentowane zostaną materiały (fotografie, plakaty, filmy wideo itp.) z imprez organizowanych przez muzeum w roku 2001 - wernisaży, wystaw, koncertów, spotkań autorskich, a także wybrane eksponaty - nabytki nowego muzeum. Będzie też można prześledzić przebieg prac remontowych i konserwatorskich w siedzibie Muzeum Sopotu - zabytkowej willi z 1903 roku. Po raz pierwszy pokazane zostaną unikatowe fotografie pozyskane niedawno przez muzeum ukazujące wygląd budynku oraz jego wnętrza z początków XX wieku.
Wernisaż odbędzie się 11 stycznia 2002 r. (piątek) o godz. 18.00 w Urzędzie Miasta Sopotu, ul. Kościuszki 25/27 (sala posiedzeń rady miasta, I piętro). Wystawa będzie czynna do 8 lutego 2002 r., od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 15.00. Wstęp wolny. Bliższe informacje pod numerami telefonu (058) 551 2266 oraz 551 5031. Urząd Miasta
12 stycznia, godz. 11.00 III Bieg przełajowy po plaży o Grand Prix Sopotu
Zapisy w dniu zawodów na molo od godz. 10.00

I jak? Pod wrażeniem? A to tylko plan na Styczeń!
Nie muszę chyba mówić, że Sopot jest miastem absolutnie czystym- czyściutkie plaże, piękna, czysta woda- a wszystko to dzięki programowi Ochrony Środowiska.
Pobyt w Sopocie odznacza się charakterystycznym klimatem. Mieszkańcy miasta i ci, którzy choć raz je odwiedzili zachwycają się bogactwem tętniącego tu życia i atmosferą spokoju zacisznych uliczek i parków.
Sopot jest, bowiem miejscem o zaletach wielkiego miasta, ale także sielankowym nastroju uzdrowiska. Ponad połowę jego powierzchni pokrywają lasy, parki, ogrody, skwery i zieleńce. Do przyrodniczych osobliwości Sopotu zaliczane są niewielkie obszary określane mianem fragmentów przyrody pierwotnej oraz tzw. osobliwości przyrody nieożywionej. Zabudowa miasta odznacza się bogactwem form i stylów charakterystycznych dla architektury ubiegłego i początków naszego wieku. Dodając niewątpliwie uroku miastu, zabytki te stanowią jednocześnie świadectwo jego uzdrowiskowych tradycji.
Miasto podlega państwowej ochronie konserwatorskiej jako zabytkowy zespół architektoniczno -krajobrazowy wpisany do rejestru zabytków województwa gdańskiego.
Chyba już wiesz gdzie wybrać się na wakacje, prawda?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 6 minut