profil

Rządy Bolesława Chrobrego

poleca 77% 1060 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Po śmierci Mieszka I władze przejmuje jego syn Bolesław Chrobry. Prowadził on politykę zagraniczną w celu ugruntowania pozycji Polski w ówczesnej Europie i doprowadzenia do swojej koronacji.

W 1000 roku do Gniezna na pielgrzymkę do relikwii św. Wojciecha przybył OttonIII. Podczas której symbolicznie założył na głowę Chrobrego swoja koronę a ten w zamian podarował mu relikwie świętego.

W 1003 roku rozpoczęła się wojna Bolesława z niemieckim cesarzem HenrykiemII. Wojna ta zakończyła się w 1018 roku pokojem w Budziszynie. Ustalono na nim, że Polska zatrzymuje Milsko i Łużyce.

Chrobry prowadził liczne wojny z Niemcami, Rusią i Czachami dzięki czemu poszerzył granice Polski o Morawy, Słowację, Milsko, Łużyce i Grody Czerwieńskie.

Bolesław Chrobry na króla Polski koronował sie w 1025 roku na kilka miesięcy przed śmiercią. Była to pierwsza koronacja w dziejach państwa Polskiego.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
5.5.2011 (12:33)

Dzieki Ta Praca była przydatna bo ja siedziałem w ostatniej ławe a kolega trzymał mi kartke i czytałem z niej dzieki..:P
Patryk...

26.4.2011 (08:45)

Dobra praca!!! Dzięki za pomoc w historii.
Olka

22.3.2011 (20:03)

dzieki pomogles/as mi ale w pewnych momentach musialam wysilic muzg bo mialas/es bledy ortograficzne po "a" nie bylo przecinka więc mowie wszystkim co beda pisac ! i tam chyba pomyliles/as o Ottonie albo o czyms innym ale 5 chyba bede miala :D dzieki ! '
KAŚKA