profil

Literatura renesansu- wyrazem troski twórców o losy ojczyzny.

drukuj
poleca 86% 101 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Literatura renesansu- wyrazem troski twórców o losy ojczyzny?
?Nową przypowieść Polak sobie kupi
Ze i przed szkodą, i po szkodzie głupi?
Taka smutna ironiczna puenta kończy ?Pieśni o spustoszeniu Padola? Jana Kochanowskiego. Co tak zirytowało poetę w rodakach, że doszedł do takich pesymistycznych wniosków?
Kompozycja dzieła jest trójdzielna i składa się z opisu sytuacji, namawia oraz przedstawia różne sposoby walki. Kochanowski prezentuje również przebieg wypadków, posługując się alegorycznymi obrazami- przeciwstawia sobie łanie - psy oraz wilki i owce. Informuje, że Tatarzy byli poddanymi Turcji(?psy w ręku myśliwca?) oraz ukazuje los kobiet i dzieci: zostały zhańbione, sprzedane Turkom. Podmiot liryczny apeluję do szlachty o odnalezieniu sposobu, aby drugi raz nie dopuścić do takich zdarzeń.. Proponuję zebrać podatki by zrobić zaciężną armię. Jeżeli znajdzie się taka sposobność to lud stanie w obronie kraju. Użycie w ostatniej strofie ?mię? wskazuję na zdystansowanie się podmiotu lirycznego wobec opisywanych postaci, jak i również utożsamia się ze zbiorowością, a problem dotyczy też jego. Pieśń jest wyrazem patriotycznej troski poety o kraj. Apeluje do sumień, rozsądku i poczucia obywatelskiego obowiązku.
Natomiast W Pieśni XIV Jana Kochanowskiego jest ukazana troska o państwo. W toku percepcji utworu uważam, że adresatem są władcy polscy ?Wy, którzy Pospolitą Rzeczą władacie?. Porównani są oni do Boga na ziemi, ? Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemu/żeście miejsce zasiedli (?)?. By sprawować władzę trzeba spełniać następujące wymagania: kierować się bezinteresownością własnych interesów, dbać o korzyści ogółu, czerpać wspólny pożytek. Dobry władca to taki, który zdaję sobie sprawę jak trzeba wypełniać swoją powinność i zrozumieć, co czują poddani, gdy on sam nad nimi sprawuję władzę. Bycie królem to obowiązek, zwierzchność nad stadem bożym(opieka nad społecznością). Kochanowski kieruję przekaz do odbiorców, gdyż nie mogą oni być bezkarni i tym samym chce silniej wpłynąć na nich.
?O miłości ku ojczyźnie i o pierwszej chorobie Rzeczpospolitej, która jest z nieżyczliwości ku ojczyźnie?. Takim cytatem rozpoczynają się ?Kazania wtórne? ks. Piotra Skargi. Autor ukazuje w ten sposób stosunek szlachty do ojczyzny. Opowiada o chorobach ?Pierwsza jest ?nieżyczliwością ludzką ku Rzeczpospolitej Polskiej i chciwość domowego łakomstwa(?) Szósta- grzechy i złości jawne, które się przeciw Panu Bogu podniosły i pomsty od niego wołają(?)?.Poeta ukazuję, co obywatele robią źle. Eksponuję wiarę jako element spajający społeczność oraz wspomina, że nie akceptuję reformacji. Skarga używa alegorii matki ?(?) namilsza uczyniła wam sławę u wszystkiego chrześcijaństwa i u pogaństwa, iż od zachodu i wschodu zacnymi poselstwy uczczony król i pan wasz wielką wam u postronnych powagę i mniemanie czyni?. W kazaniu autor ukazuję, że troszczy się o państwo.
Uważam, że renesans był okresem, kiedy poeci polscy troszczyli się o dobro ojczyzny. Byli sumieniem narodu- stąd ich prawo do gorzkiej, ironicznej, oceny. Z innego punktu widzenia można odnaleźć w tych wszystkich przykładach wartości ponadczasowe. Przecież każdy naród powinien jak najlepiej zadbać o własne bezpieczeństwo, czy to w XVI, czy w XXIw.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
29.3.2011 (17:24)

Klaso 3 LD - ta praca została już wykorzystana,prosi się o wyszukanie materiałów w innych serwisach.dziękuje ;]

Teksty kultury