profil

Demokracja

poleca 85% 108 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tematem mojej rozprawki jest ustrój demokratyczny, który występuje w większości rozwiniętych cywilizacyjnie państw świata. Pragnę ukazać jego zdecydowane zalety, a także poważne wady.
Podstawową zaletą demokracji, jest możliwość wpływu obywateli na funkcjonowanie państwa. Na przykład mieszkańcy naszego kraju mogą brać udział w wyborach i decydować, którzy politycy będą zarządzać państwem.
Kolejnym argumentem świadczącym o pożyteczności tego popularnego ustroju jest fakt, że istnieje szereg praw obywatelskich mówiących np. o wolności słowa i wyznania, wolnego prawa wyboru, rynku, miejsc zakupu dóbr materialnych. Oznacza to ogromną rewolucję od czasów średniowiecza, gdzie z choćby nietolerancji religijnej toczyły się wojny (nie można było wybrać dowolnego wyznania, gdyż można było za to zostać ściętym, czego przykładem były egzekucje pogan).
Następne zagadnienie to przyczynienie się demokracji do poprawnego funkcjonowania państwa. Dzięki niej, w naszym sejmie zostało zatwierdzone wiele praw, ich poprawek jak i reform. Każde z nich było zatwierdzane przez większość, i podpisane przez prezydenta.
Niestety demokracja nie składa się z samych zalet. Zawiera ona kilka wad.
Zacznę od powolności działania demokracji. Często się zdarza, że gdy coś zostanie przegłosowane, to przeciwnicy dopatrują się licznych uchybień i zgłaszają zażalenia, a także protestują. W ten sposób dochodzi do ponownych wyborów, które mogą trwać bardzo długo.
Warto dodać, że od czasu wprowadzenia demokracji istnieje korupcja. W średniowieczu bogata szlachta nagminnie przekupywała drobnych szlachciców, nie posiadających wiedzy politycznej, aby głosowali pod dyktando magnatów, którzy chcieli osłabić władze królewską.
Niestety, korupcja zachowała się do dziś, co potwierdzają liczne afery polityczne, o których możemy usłyszeć w telewizji.
Ostatnią główną wadą demokracji jest znieczulica. Często możemy się spotkać z głosowaniami nawet pośród nas, w których występują różnice wartości np. z jednej strony mówi się, że coś jest niemoralne, a inni mówią, że jest to opłacalne i można na tym zarobić ? większość patrzy na zysk, a może na tym ucierpieć mniejszość, o której już nie myślimy ? zysk nie jest obopólny.
Podsumowując, demokracja posiada wiele zalet i wad. Myślę jednak, że większość pozytywów przeważa szalę na korzyść ustroju demokratycznego. Powyższe argumenty utwierdzają mnie w przekonaniu, że demokracja jest dobra dla obywateli i poprawnego funkcjonowania państwa.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata