profil

Człowiek wolny

poleca 85% 2027 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wolność jest to swoboda w wyrażaniu swoich uczuć, emocji i poglądów. Uważam, że jest ona istotną wartością w życiu każdego człowieka. Bez niej życie byłoby ciężkie. Ludzie nie mogliby wyrażać swoich opinii.

je zrozumieć na tyle, że dokonywany wybór nie uczyni nam większej szkody niż korzyści.
Otóż odnoszę wrażenie, że większość osób nie bardzo rozumie jego pełen sens, powiązania, istotę. Najczęściej wolność jest widziana albo na płaszczyźnie politycznej, gdzie chodzi po prostu o elementarną sprawiedliwość, ew. prawo do kultywowania określonej tradycji, albo jako fakt wyznaczenia granic przebywania ludzi (przykłady negatywne to: więzienie, brak możliwości wyjazdu itp.) Nie przeczę temu znaczeniu słowa wolność. Jednak jest to tylko ?wierzchołek góry lodowej?. Znacznie większe ?pokłady? wolności odkryć można w sobie samym ? w zdobytej wiedzy, mądrości, w umiejętności uwolnienia się od manipulacji. Dopiero umiejętność dokonywania SENSOWNYCH (korzystnych) wyborów czyni nas rzeczywiście wolnymi.

Słowo"wolność".Słownik Języka Polskiego tłumaczy nam jako niezależność,suwerenność,możliwość podejmowania decyzji zgodnych z własną wolą.Wolność jak się okazuje,można równieżpodzielić na obywatelską,osobistą,sumienia,wyznania oraz zgromadzeń.

Wolność jest teraz przeciwieństwem więzienia,szkoły,lub pracy.Nie dotyczy już wielkich słow lub czynów.
Jest prosta codzienna.

Wolność ? co to jest dla człowieka? Brak przymusu, sytuacja, w której możemy dokonywać wyborów spośród wszystkich dostępnych opcji ? Wolność może oznaczać brak osobistego zniewolenia (więzienie, niewolnictwo, praca przymusowa, porwanie), może oznaczać brak ograniczeń ze strony władz (wolność słowa, wolność prasy, wolność zgromadzeń) i innych jednostek (szef, bank, szkoła, rodzina), a także zwyczajów społecznych i warunków naturalnych.
Ale zastanówmy się, jakiej wolności ludzie pragną czy takiej jak wymieniłem wyżej, czy są może jednostki takie które pragną wolności absolutnej?
Bezwarunkowa swoboda ? marzenie wielu, lecz co za tym się kryje? Brak kar, brak jakichkolwiek zobowiązań, brak odpowiedzialności za swoje czyny?
Czy aby na pewno to jest dobre? Czy może najlepszym rozwiązaniem społeczeństwa będzie jednak pozostanie przy wolności słowa, religii, prasy, zgromadzeń oraz wolności gospodarczej?

Pomyślmy, co by się działo na naszym już i tak okrutnym świecie, gdyby większość ludzi pozwalałaby sobie na tzw. skok w bok, nikt nie byłby wierny swojemu partnerowi. Człowiek stałby się zwierzęciem, a tak bardzo się tego boimy. Gdybyśmy zdradzali tak bliskie nam osoby, to czy mielibyśmy jakieś skrupuły robić to z innymi? Nie wydaje mi się. Według mnie, nie możemy sobie pozwolić na przekraczanie naszych zasad moralnych w imię tak zwanej ?wolności? człowieka

Ludzie powinni mieć możliwość wolnej wypowiedzi, powinni móc sobie sami wybierać religie, prace, ale pod żadnym pozorem nie powinno im być wolno wykroczyć poza granice zdrowego rozsądku, który to nakazuje człowiekowi nałożyć w pewnych sprawach kajdany na swoje postępowanie.
Tak, więc z całą pewnością mogę stwierdzić, że absolutna wolność człowieka skończyłaby się wielkim chaosem.

Często zastanawiam się nad wolnością zadaję sobie wiele pytań i myślę, że inni ludzie robią to tak samo często jak ja bowiem nie można stać się wolnym bez świadomości, czym wolność jest.
Nie można wiedzieć, czym jest wolność dlatego uważam, że jest to wyzwanie dla każdego z nas bez względu na wiek, płeć czy kolor skóry. Człowiek jest świadomy, że posiada zdolność dokonywania wyborów. Nie znaczy to jednak, że każda osoba żyje w wolności. Zaprzeczeniem wolności jest zależność od osób, instytucji czy systemów władzy, a także wewnętrzne zniewolenia, nałogi i uzależnienia

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty