profil

Preferowane sposoby spędzania czasu przez studentów

poleca 85% 363 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czym jest czas wolny od pracy , obowiązków , dla zwykłego człowieka ?
Czy jest jakby ucieczką od otaczającej rzeczywistości i szukaniem swego spełnienia ,
gdzieś daleko w nieodkrytym a zarazem tajemniczym miejscu czy może też odrobiną
przyjemności , jaką człowiek chciałby choć na chwilę trochę przeżyć .
A jakie znaczenie ma w rozumieniu czas wolny dla studenta ?
To jest jakby inny wymiar świata , w jakim się znajduje . Jest spełnieniem wszystkich jego oczekiwań
i pragnień .Sama teoria czasu nie ma dla niego żadnego znaczenia , ale to jakie niesie ze sobą przesłanie ma dla niego ogromną wartość . Jego punkt widzenia czasu ustosunkowuje go do tego , jaki jest jego osobisty stosunek do świata , ponieważ : „W niczym bowiem tak bardzo jak w sposobie spędzania wolnego czasu nie przejawia się stosunek człowieka do świata :pozytywny-negatywny ; ufny-nieufny ; aktywny czy bierny ;
konsumpcyjny czy twórczy’’ pisze I.Chmieleńska .
Więc , czym jest czas wolny , jaka jest definicja czasu wolnego ?
„ Pojęcie czasu wolnego jest pewnym nieporozumieniem . To nie czas jest wolny , tylko człowiek ma mniejszą lub większą swobodę w sposobie zużytkowania go’’ .
Dlatego , chcąc wypocząć , staramy się być z daleka od zgiełku , szukamy samotności lub niewielkiego i miłego nam grona ludzi , zwalniamy napięcie ciała i umysłu .Nie chcemy zmuszać się do niczego , nie chcemy niczego robić , a jeśli tak , to coś przyjemnego , spokojnego , nie wymagającego wydatkowania znacznej energii .

Rozrywka , dziedzina życia , bez której człowiek nie może się obejść .Jak wielki wpływ wywiera na człowieka .Dzięki niej , człowiek przechodzi jakgdyby metamorfozę i staje się kimś zupełnie innym .
A jakie kryteria rozrywki preferują studenci ?
To oni są przywódcami tego świata , być może nawet zapoczątkują nową epokę i nadadzą jej nowy kształt .
Najpowszechniejszym sposobem spędzania czasu wolnego jest oglądanie telewizji .Czasami jest to wręcz zadziwiające , jak obrazy scen ruchomych , pojawiających się i znikających na szklanym ekranie , potrafią całkowicie opanować psychikę ludzką .Człowiek staje się niemal niewolnikiem telewizji , nie jest świadom swoich działań .
Według K.Przecławskiego 90,4% młodzieży ogląda programy codziennie lub kilka razy w tygodniu , co świadczy o tym , że nie możemy czy raczej nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć i podejmować decyzji , które mogą zaważyć na naszym przyszłym życiu .
Owszem , dzięki telewizji możemy dowiedzieć się o wielu ciekawych a zarazem nowych sprawach , jednak z drugiej strony nadmierne oglądanie telewizji może spowodować utratę wzroku .
Dlatego , aby uniknąć takiej sytuacji , można zastąpić oglądanie telewizji chociażby jakąś interesującą pozycją książkową.
Przez odkrycie nowych zjawisk i technologii , ludzie jakgdyby zapomnieli , jak cenną wartość posiada książka.Dzięki niej , człowiek poznaje inny świat , pełen tajemniczości , jaki został ukazany na papierze.Czasami nawet lepiej jest coś sobie poczytać , niż psuć wzrok , wpatrując się w szklany ekran.

Innym sposobem spędzania czasu jest komputer , a raczej gry komputerowe.Większość młodych ludzi ma kłopoty z odróżnieniem świata wirtualnego od rzeczywistości.Fikcja obecna w grach komputerowych jest na tyle sugestywna , że młodzi po prostu w nią wierzą.
To niebezpieczne zjawisko , ponieważ prowadzi do oderwania od życia i do zakłócenia relacji ze społeczeństwem .
„Człowiek jako istota towarzyska”-(pisze Irena Chmieleńska) ogromną ilość czasu wolnego spędza w towarzystwie innych i wielu przyjemności życiowych poszukuje gromadnie”.
Następnym , aczkolwiek najbardziej dominującym sposobem spędzania czasu wolnego są dyskoteki , prywatki , a także wieczorki taneczne.Spędzanie wolnego czasu w gronie dobrych przyjaciół , w jakiejś miłej knajpce , przy interesującej muzyce jest receptą na odrobinę przyjemności , jaką może sobie każdy zaserwować , kto czuje się samotny.
Chociażby nawet wypad do kina może stać się dobrym pomysłem , aby dany czas wolny inaczej wykorzystać.Niektórzy jednak twierdzą , że najlepszym lekarstwem na nudę jest uprawianie sportu.W aspiracjach z zakresu czasu wolnego dominuje przede wszystkim pragnienie posiadania dużej ilości tego czasu , jako elementu „miejskiego życia”.
Największym uznaniem , wśród młodych ludzi cieszą się spływy kajakami po Mazurach , piesze wędrówki po górach , a także poznawanie szerokiego świata przez wycieczki zagraniczne.
Poprzez poznawanie ciekawych , a zarazem egzotycznych miejsc , nasz światopogląd jest o wiele bogatszy. Poszerzamy swoje horyzonty i dzięki przeżywaniu niesamowitych przygód , nasze dotąd niezbyt ciekawe życie przemienia się w pasjonującą podróż , jakiej nie mieliśmy okazji przebyć : „ Ludziom w młodym wieku brak zaś głównie jakiegoś przewodnika po coraz rozleglejszym i zmiennym terenie współczesności.Potrzebna im jest miara wartości , która pomogłaby w dokonywaniu oceny i wyborze , potrzebne są siły wewnętrzne pobudzające zainteresowania i wspierające w dążeniu do wyznaczonych sobie celów”.

Czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu , gdzie naszyn sprzymierzeńcem będzie natura lub pójść chociażby do galerii , by móc podziwiać dzieła znanych artystów takich jak : Salvatore Dali czy też Pablo Picasso .
Chcąc posłuchać dobrej muzyki możemy wybrać się do opery lub pójść na koncert znanej formacji kulturowej takiej jak : „Deep Purple”.Będzie to zależało tylko od naszego gustu lub nastroju .Gdy nie będziemy mieć żadnych planów , możemy równie dobrze zostać w domu i pograć ze znajomymi w pokera .Jeżeli natomiast posiadamy jakiekolwiek talenty artystyczne , jak np.pisarstwo , możemy napisać jakiś wiersz.
Sposoby spędzania czasu wolnego są rozmaite , to jak go spędzimy będzie zależało od nas samych.Możemy z niego skorzystać lub też nie.To będzie wyłącznie tylko nasza decyzja .

Czym jest czas wolny dla studentów , którzy na co dzień mają tyle problemów i nowych obowiązków , związanych ze studiami , ile włosów na głowie ?
Przed nimi jeszcze wiele rozczarowań i niepowodzeń , ale oni pokładają we wszystkim nadzieję wierząc , że wszystko się uda a oni na zawsze uzyskają spokój ducha .
Ten czas wolny to dla nich „przepustka” do wolności , do świata zupełnie odmiennego , w jakim się znajdują .Czas wolny to spełnienie wszystkich oczekiwań i pragnień.
A jak najczęściej studenci wykorzystują swój czas wolny ?
Oczywiście w pubach , przy kłębach dymu papierosowego , który niemal nawet uchodzi za zasłonę dymną , przy melancholijnej muzyce i alkoholu , o wysokiej zawartości procentowej .
Najczęstszym trunkiem jest piwo , przy którym delektują się zarówno chłopcy jak i dziewczęta.
Rzadko się zdarza , by piwo zastępowane było jakimś innym , mocniejszym trunkiem , chyba , że jest urządzana jakaś impreza lub spotkanie towarzyskie .
Są też tacy studenci , którzy w czasie wolnym , ale i nie tylko zabierają się za mocniejsze używki takie jak : trawa czy marihuana.Niestety te narkotyki stały się bardzo popularne wśród młodych ludzi dlatego najlepiej zawsze zachować ostrożność , aby nie narobić sobie większych kłopotów.
Ostatnim sposobem spędzania czasu wolnego mogą być zainteresowania danej osoby.Może to być np. świat ukazany na płótnie , przy pomocy kolorowych akwareli , modelarstwo , zbieranie kamyków i muszelek czy też znaczków pocztowych.
Dla niektórych czas wolny jest wręcz błogosławieństwem , gdy zamierzają go spędzić w łóżku.
Zamykają wtedy „drzwi” do swojego świata oddając się tym samym nieograniczonym przyjemnościom.

Podsumowując moje dotychczasowe rozmyślania na temat czasu wolnego , stwierdzam , iż preferowane sposoby spędzania czasu przez studentów są różnorodne.
To , jak wykorzystamy nasz czas wolny będzie zależało od tego , jak go sobie zorganizujemy.
Pomysłów jest , aż zanadto wystarczy dobrze to rozegrać.A wszystko ułoży się po naszej myśli.
Czas wolny z jednej strony to dobra rzecz , dzięki niemu możemy pozwolić sobie na odrobinę relaksu , jakiego na co dzień nie zaznajemy , aczkolwiek z drugiej strony za duży nadmiar czasu wolnego powoduje , że stajemy się ospali , niezdolni do jakiegokolwiek działania.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut

Ciekawostki ze świata