profil

Higiena człowieka

poleca 86% 106 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.Higiena żywienia
Na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego mają wpływ takie czynniki, jak: odpowiednio urozmaicona dieta, właściwy stan higieniczny spożywanych produktów, odpowiednio rozłożone w czasie posiłki oraz higieniczne warunki przyrządzania, podawania i spożywania posiłków.
Nadmiar spożywanych produktów może spowodować różne schorzenia, takie jak otyłość i wynikające z tego choroby układu krążenia itp. Natomiast spożywanie zbyt małych ilości pokarmów powoduje, że masa ciała spada, organizm jest osłabiony, może pojawić się anemia. U niektórych osób niechęć do jedzenia może przerodzić się w anoreksję czy bulimię-groźne dla życia choroby o podłożu psychicznym.
Jadłospis człowieka musi być urozmaicony i zawierać w odpowiednich proporcjach białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i sole mineralne, oraz inne niezbędne do życia składniki. Jeżeli nie dostarcza się ich organizmowi, nie rozwija się on prawidłowo.
Szkodliwy wpływ na układ pokarmowy ma alkohol, nikotyna i inne używki. Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach uszkadza wątrobę i żołądek oraz inne narządy wewnętrzne, hamuje działanie enzymów trawiennych; pod wpływem alkoholu niszczone są komórki nerwowe kory mózgowej, co prowadzi do obniżenia sprawności umysłowej człowieka.
Zanim rozpocznie się przygotowanie posiłku, należy umyć ręce oraz sprawdzić, czy produkty spożywcze są świeże i nadają się do spożycia. Niektóre z nich trzeba przed zjedzeniem umyć. Nieprzestrzeganie tych zasad może doprowadzić do zakażenia bakteriami zawartymi w źle przygotowanych pokarmach (np. bakteriami duru, czerwonki, lamblii), a pośrednio-do ciężkich, często trudnych do wyleczenia chorób.
Posiłek powinno spożywać się w spokoju i bez pośpiechu. Kłótnie przy stole nie tylko odbierają apetyt, ale także mogą powodować zaburzenia trawienia, wrzody żołądka itp., podobnie jak zbyt pośpieszne zjadanie pokarmów.

2.Higiena skóry
Skóra stale narażona jest na kontakt z różnymi zanieczyszczeniami, dlatego też należy utrzymywać ją stale pielęgnować i utrzymywać w czystości.
Pielęgnacja skóry polega głównie na regularnym myciu; celem tych zabiegów jest usunięcie ze skóry zanieczyszczeń, takich jak kurz, pył, bakterie, łój i pot oraz złuszczony naskórek. By skóra wyglądała zdrowo, powinno się ją hartować poprzez naprzemienne ciepłe i zimne natryski i masaż gąbką bądź szczotką z włosia, co poprawia ukrwienie skóry.
Zaniedbana skóra, pokryta niezmywanym brudem i martwym naskórkiem, nie spełnia swoich funkcji i jest narażona na różne infekcje, grzybice i ataki pasożytów (np. świerzbowiec, wszy).
By skóra mogła swobodnie oddychać, należy ubierać się odpowiednio-w lecie w lekkie, przewiewne ubrania, w zimie zaś w ubrania również lekkie, ale należycie ciepłe. Nieodpowiedni ubiór może spowodować utratę ciepła ciała bądź przegrzanie.

3.Higiena układu krążenia

4.Higiena układu nerwowego
Higiena układu nerwowego nie polega na pielęgnowaniu określonych narządów, lecz zapewnienia określonych warunków, dzięki któremu układ ten będzie dobrze funkcjonował.
Higiena układu nerwowego jest szczególnie ważna dla zdrowia psychicznego człowieka. Unormowany tryb życia, eliminowanie sytuacji stresujących, życzliwość wobec innych ludzi, optymistyczne nastawienie do życia, odpowiedni odpoczynek, duża ilość snu itp.-to czynniki składające się na sprawną pracę układu nerwowego.
Gwałtowne wstrząsy emocjonalne i przykre przeżycia, stres, nagłe zmiany życiowe, a także złe stosunki z innymi ludźmi, brak akceptacji, odrzucenie mogą powodować różne zaburzenia psychiczne, takie jak: załamanie nerwowe, nerwica, choroby psychosomatyczne (np. alergia), nadpobudliwość, fobie, a nawet tak poważne schorzenia jak depresja, schizofrenia itp. Skutkiem zaburzeń nerwowych mogą być również dolegliwości fizyczne: wrzody żołądka i dwunastnicy, zaburzenia pracy serca, zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, wylew krwi do mózgu itp.
Zbyt długi i intensywny czas pracy oraz brak odpoczynku (zarówno fizycznego, jak i psychicznego) może spowodować przemęczenie układu nerwowego, które prowadzi do senności, apatii, często także do przyspieszenia akcji serca, spowolnienia szybkości reakcji, osłabienia percepcji zmysłów, zmniejszenia wrażliwości skóry. Podobnie jak przemęczenie fizyczne, zmęczenie psychiczne również wymaga odpoczynku; w skrajnych przypadkach wyczerpanie układu nerwowego wymaga także leczenia.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty