profil

Higiena

poleca 85% 2878 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Aspekty higieny:
a) osobista- odnosi się do pielęgnacji i dbałości o org. Człowieka, czystość i wygląd ciała i włosów, bielizny i ubrań, b) społeczna- dbałość o właściwe relacje między ludźmi w oparciu o wartości moralne oraz unikanie czynników, które wpływają niekorzystnie na te relacje, c) pracy- określa zasady kształtowania higienicznych i bezpiecznych warunków pracy, d) wypoczynku- określa zdrowe dla człowieka sposoby wypoczywania, które ułatwiają regeneracje organizmu, e) żywienia- ustala odpowiednie odżywianie w zależności od potrzeb człowieka, f) Żywności- dot. Czystości mikrobiologicznej i chemicznej pożywienia.
Higiena- dot. Czynności związanych z ochroną zdrowia człowieka przed negatywnymi czynnikami pochodzącymi z otoczenia a także zapewnieniu człowiekowi jak najlepszych warunków dla zdrowia psych. I fiz. Higiena dot. Badań naukowych i szeregu czynności praktycznych. Narządy, które są wykorzystywane podczas usługi: Oczy, zęby, dłonie, stopy, paznokcie, uszy.
Higiena skóry: Celem higieny skóry jest utrzymanie jej w stanie zdrowia, dzięki jej oczyszczeniu i pielęgnacji. Odstawową czynnością w higienie skóry jest mycie całego ciała. Ciało należy myć codziennie, najlepiej pod natryskiem. Nie powinniśmy kąpać się codziennie i w zbyt ciepłej wodzie gdyż wysusza to skórę. Kąpiel wpływa korzystnie na cały organizm. Każdy powinien mieć własny ręcznik żeby unikać przenoszenia drobnoustroi.
Higiena włosów: Celem są zdrowe, czyste i wypielęgnowane włosy. Prawidłowa higiena zapewnia włosom bezpieczeństwo, ponieważ powierzchnia włosów i skóra głowy są szczególnie narażone na zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do pogorszenia stanu włosów, a nawet choroby. Włosy powinny być szczotkowane dwa razy dziennie. Myjemy je produktami dobranymi do ich typu, rodzaju i kondycji. Szampony do włosów powinny mieć pH zbliżone do 5, 5- lekko kwaśne, czyli zbliżone do pH skóry.
Układ ruchu składa się z kości, stawów i mięśni. Umowny podział ukł. Ruchu: bierny(kości, stawy), czynny (mięśnie). Ukł. Szkieletowy, czyli kostny to konstrukcja z 206 kości. Połączenie kości: a) nieruchomo( szwy czaszkowe), b) częściowo ruchomo(w kręgosłupie), c) Ruchomo( w łokciu, kolanie, biodrze).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty