profil

Rozkład trawienia białek

drukuj
satysfakcja 65 % 17 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Proces trawienie białek rozpoczyna się dopiero w żoładku, gdzie komórki gruczołowe wydzielają enzym żołdkowy zwany pepsynogenem.Enzym ten jest nieaktywny ale jeżeli znajdzie sie w pobliżu kwasu solnego pepsynogen przekształca sie w postac czynna-pepsyne ktora zaczyna rozbijac białka na na krotsze łańcuchy polipetyczne.

Te łańcuchy polipetyczne wędrują do jelita cienkiego gdzie działaja trypsyna i chymotrypsyna ktore rozkladaja czesteczli polipeptydow do tripeptydow i dipeptydow oba enzymy wydzielanie sa przez trzustke i do dwunastnicy dostaja sie w postaci nieczynnej(trypsynogenu i chymotrypsymogenu) w niej enzym-entrokineza przeksztalaca je w postac czynna.

Tripeptydy i dipeptydy rozkladane sa przez peptydy sciany jelita cienkiego do aminokwasow. Te ost wchlaniane sa do krwi zyla wrotna dostaja sie do watroby.Stamtad czesc aminokwasow wedruje dalej z krwia do komorek cial> w kom watroby nadwyzka aminokwasow pozbawiona jest reszt aminokwasowych i powstaja wowczas toksycny:amoniak oraz tz ketokwasy.Amoniak przetwarzany jest przez kom watrobowe w znacznie mniej trujacy mocznik ktory z krwia odtransportowany jest do nerek. z kolei ketokwasy moga zostac wykorzystane do syntezy cukrow i niektorych innych aminokwasow zuzyte na cele energetyczne badz przeksztalcone w tluszcze zapsowe.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy