profil

Wpływ opalania na skórę i organizm człowieka

drukuj
poleca 85% 628 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Światło słoneczne jest niezbędne dla organizmu człowieka. Wpływa m.in korzystnie na na autonomiczny układ nerwowy, powoduje wzmożenie przemiany materii i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Ponadto chyba każdy chciałby cieszyć się piękną opalenizną. Jednak korzystanie z Słońca bez umiaru może spowodować raka skóry. Dlatego koniecznie powinno się zabezpieczyć skórę przed szkodliwym promieniowaniem.

Zdrowe opalanie

Nie ma wątpliwości, że kąpiele słoneczne mają korzystny wpływ na samopoczucie. Dzięki opaleniźnie zwiększa się odporność człowieka na zakażenia bakteriami chorobotwórczymi. Słońce uczynnia produkcję witaminy D3 w organizmie, która jest niezbędna, abyśmy mogli przyswajać wapń i inne minerały z substancji. Niektóre schorzenia (np.bezpłodność) leczy się helioterapią - metoda leczenia polegająca na naświetlaniu całego ciała lub jego części promieniowaniem Słońca.
Ponadto światło korzystnie wpływa na stan psychiczny człowieka.Latem mniej osób zapada na depresje niż jesienią i zimą. Dlatego w krajach Europy Północnej gdzie Słońce świeci rzadko stosuje się wyjątkowo silne oświetlenie sztuczne, które imituje światło naturalne.

Co za dużo to niezdrowo

Jednak mimo niezaprzeczalnych korzyści dla ludzkiego zdrowia, opalanie w nadmiarze może przyczynić się do powstania uczuleń, szybszego starzenia się skóry oraz raka. Promieniowanie UVB w zbyt dużej dawce, powoduje na skórze odczyn rumieniowo-zapalny. Podczas tworzenia się rumienia może ulec uszkodzeniu białko komórek, które chronią przed nowotworami w tym najgroźniejszym - czerniakiem. Szczególnie narażeni na wystąpienie rumienia narażone są osoby o jasnej karnacji. Ponadto niektóre perfumy i leki np. sulfonamidy użyte podczas opalania mogą wywołać reakcje uczuleniowe.

Na promieniowanie słoneczne szczególnie wrażliwe są małe dzieci. Dlatego należy pamiętać, że dzieci do 3. roku życia nie powinny w ogóle się opalać. W godzinach największego nasłonecznienia, tj. miedzy 11 a 16 najmłodsi nie powinni być narażani na działanie


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
13.2.2011 (21:46)

jak by nie ten tekst to na pewno bym miał jedynkę przydał się bardzo:D:D:D

19.4.2009 (16:01)

Świetny tekst. Bardzo się przydał!!! thx :]