profil

Promieniowanie UVA

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na początku podstawowe informacje na temat promieniowania ultrafioletowego. Światło słoneczne zostało podzielone ze względu na jego różne oddziaływanie na człowieka na kilka zakresów, tak więc promieniowanie ultrafioletowe to tylko jeden z tych zakresów, który ma najistotniejszy wpływ na naszą skórę i proces opalania. Do powierzchni Ziemi dociera promieniowanie ultrafioletowe z zakresu 280-400 nm ("nm" to nanometry-jednostka długości w tym wypadku fal świetlnych).
* UVA - 320-400 nm - Dodatkowo zakres UVA został podzielony na dwie podgrupy:
- UVA - I czyli fale długie 340-400 nm
- UVA -II czyli fale krótkie 320-340 nm
Nie powoduje powstawania rumienia i poparzeń, natomiast powoduje pigmentację skóry czyli opaleniznę oraz jak się okazało w ostatnim czasie to ono jest głównie odpowiedzialne za tzw. Foto starzenie się oraz zmiany nowotworowe skóry.

Promieniowanie UVA

Jego natężenie jest takie samo przez cały dzień, od wschodu do zachodu słońca., niezależnie od pogody oraz pory roku czyli zimą jest równie intensywne jak latem.

Stanowi 95 % całego promieniowania UV docierającego do Ziemi.

Nie zatrzymują go ani chmury, szyby okienne czy samochodowe czyli nawet siedząc w samochodzie lub w nasłonecznionym pokoju, bądź w pochmurny dzień latem czy zimą jesteśmy poddani działaniu takiej samej dawki promieni UVA.

Jako promienie o dłuższym zasięgu penetrują skórę bardzo głęboko, aż do poziomu skóry właściwej.

Nie wywołuje rumienia. Efekty jego niekorzystnego działania są zauważalne po latach, gdyż jego dawki kumulują się dając o sobie znać w przyszłości np. w postaci zniszczonej, pokrytej licznymi zmarszczkami skóry lub zmianami nowotworowymi.

W dużej mierze przyczynia się do zmian nowotworowych skóry.

Przyczynia się do pojawiania się reakcji foto uczulających.

Jest główną przyczyną foto starzenia się skóry.

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Promienie UVA (320-400 nm), mimo że nie powodują tak szybkich i szkodliwych zmian jak UVB, są od pewnego czasu równie ważne dla kosmetologów. Penetrują one głęboko do skóry i są odpowiedzialne za jej szybsze starzenie się (zmarszczki, ciemne plamy na dłoniach). Liczne badania dowiodły, że nadmiar promieni UVA działa silnie immunosupresyjnie poprzez dezaktywację komórek Langerhansa. Szczególnie niebezpieczne są fale w zakresie 320-340 nm (UVA2), które podczas długich ekspozycji przyczyniają się do uszkodzeń DNA komórek skóry, co może być przyczyną choroby nowotworowej. Pozostała część pasma, tzw. UVA1, jest odpowiedzialna za reakcje uczuleniowe – fotoalergie, ( np. reakcje fototoksyczne po zażyciu niektórych leków). Po rozpowszechnieniu tych faktów coraz więcej firm kosmetycznych zaczęło dodawać do preparatów przeciwsłonecznych filtry UVA oraz podawać na opakowaniu stopień ochrony przed nim (UVA PF, IPD, PPD).
Ochrona przed promieniowaniem UVA
Każdy człowiek wie, że słońce jest potrzebne do życia i prawidłowego funkcjonowania mimo, iż poza pożytecznym działaniem
powoduje również wiele niekorzystnych skutków. Postępy techniczne i cywilizacja dokonały ogromnego spustoszenia w naszym środowisku naturalnym.
Warstwa ozonu stratosfery uległa nieodwracalnemu zniszczeniu, co powoduje, że do ziemi dociera coraz więcej szkodliwego promieniowania.
Długie promienie UVA, których zakres wynosi 315-380 nm, obecne w świetle
słonecznym i solariach nie powodują odczynów rumieniowych w skórze, ale znacznie uszkadzają włókna elastyczne i kolagenowe. Podobnie jak promienie podczerwone niszczą naczynia włosowate i wywołują zaburzenia ukrwienia skóry. W konsekwencji skóra staje się gorzej odżywiona i dużo szybciej się starzeje.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty