profil

Rozważ ponadczasowość satyr Ignacego Krasickiego.

poleca 85% 277 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki to bez wątpienia najwybitniejszy pisarz polskiego oświecenia. Książe,biskup warmiński, jest polskim przykładem umysłu oświeconego, twórcy utalentowanego i wykształconego, obdarzonego wyrafinowanym smakiem i talentem. Zwano go „księciem poetów”. Cenił śmiech, obdarzony był poczuciem humoru, umiał władać dowcipem. To, co powiedział o kraju, królu, o wadach szlachty było głosem obserwatora, nie czynnego uczestnika, słowem mędrca patrzącego z boku. Jego utwory nie rezygnując z aktualności, wyrażały postawę nieco sceptycznego obserwatora, który nawet angażując się w określone sprawy nie tracił intelektualnej niezależności. Dzieła Krasickiego nie są gorzkie, gorzkie są fakty, jakie w sobie kryją. Śmiech, ironia są wykorzystywane przez Krasickiego dla osiągnięcia celów dydaktycznych, ułatwienia przekazu. Śmiech jest maską, pod którą czytelnik dostrzeże gorzką rzeczywistość. Ja chciałbym skupić się na satyrach ukazując ponadczasowe prawdy.
W satyrze „pijaństwo” Krasicki wyśmiewa największą wadę narodową - pijaństwo. Poeta stworzył portret nałogowego pijaka który szuka okazji do napicia się wódki. Każdy powód jest dobry aby sobie popić. Satyra niesie pesymistyczne przesłanie: człowiek który ma słabą wole bardzo łatwo może stoczyć się na dno. Wyszydza też inną cechę - ducha boju który rodzi się przy kieliszku i tam też ginie nie wychodząc poza drzwi sali biesiadnej. Zwraca również Polakom uwagę na to że nie potrafią przyjąć gościa bez kieliszka mocniejszego trunku. Społeczeństwo polskie bez umiaru piło, pije i pić będzie! Co zauważyć możemy do dziś.

Satyra „Żona modna” - napisana jest w formie dialogu. Jest to skarga pewnego szlachcica dotycząca osoby jego niedawno poślubionej małżonki. Autor krytykuje w tym utworze tendencje współczesnej szlachty do przyjmowania zagranicznych a zwłaszcza francuskich obyczajów, co prowadzi do rozrzutności i nie daje w zamian żadnych korzyści duchowych ani kulturalnych. W konsekwencji prowadzi to do ruiny majątkowej. Zaczęto wyśmiewać staropolskie zwyczaje, doszło do snobizmu. A wszystko dzieje się, gdy kraj próbował podciągnąć się z kryzysu. Wady tego typu również można ujrzeć w teraźniejszości. Ludzie nie szanują pieniędzy, wydają je na błahostki zamiast pomóc ludziom biednym i potrzebującym. Kultura polska się rozpada, zauważamy że co raz więcej zwyczajów zagranicznych przenika do Polski.

W satyrze „Do króla” opisuje przybocznych doradców króla, którzy wytykają mu tylko wady a sami nie kiwną palcem by dopomóc ojczyźnie, co również możemy porównać do czasów obecnych. Wszyscy wiemy jak funkcjonuje nasz rząd. Patrzą tylko by zagarnąć do siebie jak najwięcej, a mało ich obchodzi co się dzieje z resztą społeczeństwa. Każdy w dzisiejszy czasach dąży za pieniądzem, każdemu jest ich mało
Krytyce ulega również głupota ludzka, zazdrość i zawiść oraz tak powszechne dzisiaj plotkarstwo. Jak często nam się zdarza działać pod wpływem zazdrości, zawiści? Z jaką siłą są w stanie kierować nami te uczucia? Nasze społeczeństwo często jest kierowane takimi uczuciami.
Przyzwyczailiśmy się do wielu naszych wad i z czasem przestały nam one przeszkadzać. W ogóle nie zwracamy na to uwagi. Co prawda niekiedy nas śmieszy zachowanie polityków czy tez innych ważnych osobistości lecz nie przywiązujemy do tego uwagi. Gdyby Krasicki żył w dzisiejszych czasach z pewnością znalazłby wiele podobnych tematów do podjęcia.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury