profil

Tłuszcze

poleca 83% 730 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Tłuszcze

Tłuszcze (lipidy) są składnikiem komórek ustrojowych, stanowią warstwę ochronną narządów wewnętrznych. Dla organizmu ludzkiego tłuszcze stanowią największe źródło energii, dostarczają bowiem dwa razy więcej kalorii niż białka i węglowodany - 1 g tłuszczu dostarcza aż 9 kcal energii.

W produktach zwierzęcych występują większe ilości tłuszczu niż w roślinach. Wyróżnia się tłuszcze nasycone i nienasycone. Tłuszcze nienasycone nadają produktom postać ciekłą (mazistą), natomiast nasycone konsystencję stałą (twardą). Tłuszcze nasycone występują głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, tj. maśle, mięsie, słoninie; są one mniej korzystne dla naszego zdrowia, zawierają w swym składzie nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol. Z tego względu wykazują one działanie miażdżycorodne. Nadmierne spożycie tłuszczu ogółem może prowadzić do otyłości, cukrzycy i wielu innych chorób.

Generalnie w polskiej diecie jest za dużo tłuszczu. Jemy duże ilości tłustego mięsa i wędlin, słodyczy, ciastek, które zawierają tłuszcz o nie najlepszej wartości odżywczej. W tłuszczach piekarskich i ciastkarskich procesem pogarszającym ich jakość żywieniową jest proces uwodornienia, który obniża ilość korzystnych dla nas niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwiększa z kolei zawartość izomerów trans kwasów tłuszczowych.

Niektóre tłuszcze mają swoiste działanie na organizm. Należy do nich np. lecytyna. Stabilizuje ona układ nerwowy, poprawia pamięć oraz zdolność koncentracji. Lecytyna obecna jest w żółtku jaj, mleku, nasionach soi, oleju sojowym, rzepakowym i arachidonowym. Używana jest także do produkcji margaryn, czekolad, pieczywa i majonezu.

Dla zachowania zdrowia należy:
? ograniczyć ogólne spożycie tłuszczu
? zmienić strukturę spożycia: zamiast tłuszczów zwierzęcych stosować w większej ilości tłuszcze roślinne: oleje i miękkie margaryny. Te ostatnie nie zawierają cholesterolu, są wzbogacone witaminami, zawierają więcej kwasów nienasyconych w porównaniu do masła, które jest jednym z głównych źródeł kwasów nasyconych. Zawartość cholesterolu w dobowej diecie nie powinna przekraczać 300 mg.
? zwiększyć spożycie ryb morskich. Tłuszcze z rodziny n-3 zawarte w rybach morskich wpływają na zmniejszenie poziomu we krwi cholesterolu i triacylogliceroli. Poza tym wykazują działanie hamujące rozwój nowotworów, osłabiają reakcje alergiczne i zapalne. Do ryb najbardziej bogatych w tłuszcz należy łosoś i węgorz.
? do jednokrotnego smażenia w domu powinniśmy używać olejów roślinnych bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) - np. olej rzepakowy bezerukowy lub oliwę z oliwek.

Podoba się? Tak Nie