profil

Kobieta - dar mężczyzny czy jego przekleństwo?

poleca 85% 744 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Od stworzenia świata i człowieka przez Boga, które opisuje Biblia ? Księga Rodzaju nurtujące jest pytanie: kobieta to dar mężczyzny czy jego przekleństwo? W Edenie gdzie Ewa nakłoniła Adama do skosztowania owocu z drzewa poznania dobra i zła ściągnęła na niego, a w konsekwencji na cały ludzki ród, gniew Boży. Możnaby sądzić, więc, że kobieta jest przekleństwem mężczyzny. Dzieje ludzkości, miliony dzieł literackich dzieł sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej dowodzą, że mimo to kobieta jest jednak darem dla mężczyzny.
Kobiety od zawsze towarzyszyły mężczyźnie w jego życiu. Jest jego biblijną, drugą połową i z pewnością ogromna jest jej rola u boku mężczyzny w funkcjonowaniu świata.
Podstawowym argumentem, na to, że kobieta jest darem dla mężczyzny może być fakt, że to ona rodzi mu potomstwo, wychowuje je, zajmuje się domem, dba o większość prozaicznych spraw jak np. organizowanie wydatków. To właśnie kobieta dba o ciepło ?ogniska domowego?, wspiera mężczyznę w jego działaniach. Przykładem może być każda zwyczajna kobieta.
Po drugie, kobieta dzięki swej naturze, delikatności, urodzie jest od zawsze obiektem uczuć i inspiracji twórczej dla mężczyzn ? poetów, pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy i muzyków.
Literatura na przestrzeni wieków prezentowała wszystkie możliwe odmiany przedstawiania kobiety. Była zawsze wspaniałym zjawiskiem stworzonym przez Boga, z żebra Adama od niepamiętnych czasów była czczona na równi z Bogami. Mężczyźni byli zafascynowani wyglądem, harmonią kształtów pięknem kobiet. Dla wybranek serca tracili głowy, budowali piękne budowle, wyruszali w dalekie podróże lub na wojny, aby im zaimponować, albo pisali wiersze sławiące ukochane.
?Kobieto! Puchu marny!
Ty wietrzna istoto! Postaci twej zazdroszczą anieli,
A duszę gorszą masz, gorszą niżeli?!
Przebóg! Tak ciebie oślepiło złoto!?
Adam Mickiewicz
Natchnieniem do twórczości była również kobieta dla I. Kraszewskiego, J.A. Morsztyna, B. Leśmiana.
Wymienione argumenty i przykłady moim zdaniem w pełni potwierdzają tezę, że kobieta jest darem dla mężczyzny.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata